Chlebki naan orkiszowe

Chlebki naan to wyborne domowe pieczywo, które najsmaczniejsze jest na ciepło zaraz po upieczeniu. W ich zdrowszej wersji przeważa mąka orkiszowa, której właściwości odżywcze zdecydowanie przewyższają mąkę pszenną.

Orkiszowe chlebki naan

łatwy

70min.

2 Porcje
2 szklanki mąki orkiszowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka soli
szczypta cukru
3/4 szklanki napoju roślinnego
1 łyżka oliwy z oliwek
Poleć przepis

Krok 1.

Połącz mąkę, proszek do pieczenia, sól i cukier. Do sypkich składników ddaj podgrzany napój roślinny i oliwę.

Krok 2.

Wymieszaj i zagnieć na sprężyste ciasto. Uformuj je w kulę i odstaw pod przykryciem na 30-40 minut, aby wyrosło. Z wyrośniętego ciasta formuj placuszki wielkości dłoni, wałkując na oprószonej mąką powierzchni.

Krok 3.

Placuszki upiecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C. Pieką się bardzo szybko: 3-4 minuty!

Krok 4.

Podawaj ciepłe, np. z hummusem i świezymi warzywami lub jak ododatek np. do warzywnego curry. Świetnie smakują także po przestudzeniu.

Poleć przepis

Chlebki naan – czym są?

Określeniem naan nazywamy indyjskie pieczywo, podobne do popularnych w naszym kraju podpłomyków. Można je podawać z różnymi dipami lub sosami, czosnkiem, oraz ziołami. Doskonale sprawdza się ono do potraw typu curry.


Chlebki naan tradycyjnie wypiekanie są z mąki pszennej, do której dodaje się niewielką ilość drożdży. Ich wielką zaletą jest łatwość przyrządzania. Placki naan z powodzeniem zastąpić mogą tradycyjne pieczywo i stanowią smakowitą zakąskę do wielu dań.

Chlebki naan znane w Polsce także pod nazwą nanica. To małe, okrągłe, drożdżowe chlebki pochodzące z kuchni indyjskiej, a w szczególności z kuchni kaszmirskiej.

 

Jak zrobić chlebek naan? W oryginalnej wersji wypiekany jest on w naprawdę wysokich temperaturach, niemożliwych do osiągnięcia w domowych warunkach, w piecu tandoor, w którym pali się drewnem bądź węglem drzewnym. W uproszczonej wersji można przygotować go na patelni lub w piekarniku. W Indiach przepis na chlebki naan to mąka pszenna, jogurt oraz mleko. Są one łatwe i szybkie do zrobienia. Można je w prosty sposób odgrzać, wkładając do elektrycznego grilla lub, zawinięte w folię aluminiową, do rozgrzanego piekarnika. Chlebek naan można przygotować według przepisu uwzględniającego czarnuszkę czy pokrojone ząbki czosnku

Chlebek naan — z czym podawać?

Chlebki naan podaje się m.in. z mięsem, rodzynkami i orzechami, z sałatką albo serem. Chlebki naan z piekarnika podawane są często do wszelkich potraw kuchni indyjskiej, dlatego że najlepiej komponują się z większością tych dań. Są rewelacyjnym dodatkiem do potraw z dużą ilością sosu i świetnie sprawdzają się jako przekąska do maczania. Można je np. wkładać do pikantnego maślanego sosu z serem paneer lub warzywami. Spożywane z masłem ghee są świetnym dodatkiem do indyjskiego curry, tikka masali czy też indyjskich mięs.

W Indiach można spotkać bardzo różnorodne wersje chlebka naan:
• Kemma naan to chlebek faszerowany mięsem,
• Peshawari naan to określenie chlebka z farszem z rodzynek i orzechów,
• Roghani naan to chlebek z sezamem,
• Amritsari naan tak nazywa się chlebem z ziemniakami i cebulą.

Chlebki naan pasują również do wszelkich potraw z kurczakiem. Smakują równie dobrze przyprawione hummusem, pikantną pastą paprykową czy oliwkami. Są doskonałym dodatkiem do potraw typu curry np. warzywnego curry z ciecierzycą oraz do zup. Doskonale będzie pasowała do nich aromatyczna zupa Dahl albo indyjska zupa pomidorowa. Z kolei chlebek naan z roślinnym mięsem mielonym, z całą pewnością przypadnie do gustu miłośnikom kuchni wegetariańskiej. Smak chlebków naan można urozmaicać świeżo zmielonym pieprzem.

 

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch