Konsumpcyjny tryb życia sprawia, że w naszych mieszkaniach piętrzą się sterty rozmaitych rzeczy. Szybko zmieniamy produkty na nowsze i zapominamy o tych starszych. W efekcie gromadzimy mnóstwo niepotrzebnych przedmiotów, które tylko zaśmiecają przestrzeń. Odpowiedzią na te problemy jest decluttering, czyli profesjonalne „odgracanie” domu. Jak przeprowadzić taki proces krok po kroku?
O declutteringu mówimy wtedy, gdy przywracamy porządek w danej przestrzeni. Nie chodzi jednak wyłącznie o zwykłe sprzątanie, a raczej o eliminację zbędnych rzeczy. W efekcie pomieszczenia zyskują na funkcjonalności, a my czujemy się w nich lepiej. Decluttering po polsku oznacza więc swego rodzaju „odgruzowywanie” domu.
Cały proces ma prowadzić do tego, aby pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i zwolnić trochę miejsca. Organizacja przestrzeni pozwala w pełni wykorzystać potencjał wnętrz, niezależnie od tego, w jakim stylu są one urządzone. Estetyka to zresztą tylko jedna strona medalu, bo równie ważny jest aspekt psychologiczny. Decluttering pozwala zredukować stres i poczuć kontrolę nad otoczeniem. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na taki krok.
Decluttering wymaga dużej motywacji i samozaparcia. Może wydawać się więc przedsięwzięciem trudnym w realizacji. Aby ułatwić sobie organizację tego procesu, zacznij od następujących kroków:
Zastanawiasz się, w których pomieszczeniach najlepiej przeprowadzić decluttering? To proste! W tych, gdzie panuje największy bałagan. Zazwyczaj dotyczy to pokoi służących przede wszystkim do przechowywania rozmaitych rzeczy – a więc garderoby, komórki, piwnicy, strychu czy garażu. To właśnie tam lądują przedmioty, których używasz jedynie sporadycznie, i te, które czasy świetności mają już za sobą.
Nie oznacza to wcale, że decluttering nie przyda się w innych wnętrzach – takich jak sypialnia, salon czy kuchnia. W nich również znajduje się wiele mebli do przechowywania. Pewnie nawet nie wiesz, kiedy wypełniły się one zepsutym sprzętem, starymi książkami i „bibelotami”, których jedyną funkcją jest zbieranie kurzu.
Niezależnie od tego, w którym pomieszczeniu przeprowadzasz decluttering, zwróć szczególną uwagę na następujące kategorie przedmiotów:
W pierwszej chwili możesz mieć pewne opory przed pozbywaniem się osobistych przedmiotów. Hamować Cię będą zarówno sentymenty, jak i przekonanie, że wszystkie te rzeczy mogą się kiedyś przydać. W rzeczywistości jednak tylko niewielka część z nich zasługuje na to, by pozostać w Twoim domu. Aby dokonać odpowiedniej selekcji, musisz odpowiedzieć sobie po prostu na parę podstawowych pytań:
Jak widzisz, pod uwagę musisz wziąć zarówno względy praktyczne, jak i emocjonalne. Eksperci w zakresie declutteringu nigdy nie doradzą Ci utylizacji rzeczy, które mają dla Ciebie duże znaczenie. Nawet jeśli jakiś przedmiot nie znajduje w Twoim domu praktycznego zastosowania, ale stanowi dla Ciebie ważną pamiątkę, powinien nadal Ci towarzyszyć.
Kiedy planujesz „odgracanie” mieszkania, możesz zastanawiać się nad tym, co właściwie zrobić z przedmiotami, które nie są Ci już potrzebne. W takiej chwili bardzo ważne okaże się odpowiedzialne podejście. Jeśli wyrzucisz wszystko do kosza, zwiększysz po prostu ilość odpadów i zaszkodzisz środowisku naturalnemu. Takie zachowanie byłoby z kolei zaprzeczeniem wartości, którym hołduje decluttering. Na szczęście poza pojemnikiem na śmieci masz też do dyspozycji inne rozwiązania:
Jeśli cenisz sobie ład i minimalizm, ale przeraża Cię wizja porządkowania całego domu, możesz skorzystać ze specjalnej usługi declutteringu. Na rynku działają bowiem eksperci (a zazwyczaj ekspertki), które pomogą Ci zaplanować i zrealizować cały ten proces. Taka współpraca rozpoczyna się najczęściej od konsultacji i określenia Twoich potrzeb, a następnie koncentruje się na faktycznych porządkach.
Ile wynosi cena declutteringu? Zależy to oczywiście od wielu czynników, takich jak region, w którym korzystasz z usługi, i czas potrzebny do „odgracenia” mieszkania. Specjalistki od porządków stosują zazwyczaj stawki godzinowe. Same kosultacje mogą kosztować od 300 do 500 zł (za 1 – 1,5h), a każda rozpoczęta godzina pracy od 100 do 200 zł. Pamiętaj, że czasami ostateczna cena obejmie też dodatkowe koszty transportu czy utylizacji.
Dzięki decluterringowi możesz oszczędzić sporo miejsca w domu i szybko odzyskać poczucie kontroli nad własnym życiem. Skorzystaj więc z porad ALDI i zaplanuj własnoręczne porządki lub skonsultuj się ze specjalistką, która przeprowadzi Cię przez cały ten proces!
Proste, skuteczne… i tanie pranie? Z TANDIL to możliwe! Poznaj naszą markę i zobacz, jak nasze produkty mogą pomóc Ci w domowych obowiązkach.
Marzy Ci się dom czysty na błysk? Nasi pomocnicy marki Putzmeister oferują szerokie możliwości. Sprawdź ofertę środków i akcesoriów do sprzątania!
ALIO to prostota, skuteczność i niezawodność w codziennym zmywaniu. Przekonaj się, jak sprawdzą się w Twojej kuchni!
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)