1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Decluttering – jak się zabrać za „odgracanie” domu lub mieszkania?
decluttering

Decluttering – jak się zabrać za „odgracanie” domu lub mieszkania?

Konsumpcyjny tryb życia sprawia, że w naszych mieszkaniach piętrzą się sterty rozmaitych rzeczy. Szybko zmieniamy produkty na nowsze i zapominamy o tych starszych. W efekcie gromadzimy mnóstwo niepotrzebnych przedmiotów, które tylko zaśmiecają przestrzeń. Odpowiedzią na te problemy jest decluttering, czyli profesjonalne „odgracanie” domu. Jak przeprowadzić taki proces krok po kroku?

Decluttering – co to znaczy?

O declutteringu mówimy wtedy, gdy przywracamy porządek w danej przestrzeni. Nie chodzi jednak wyłącznie o zwykłe sprzątanie, a raczej o eliminację zbędnych rzeczy. W efekcie pomieszczenia zyskują na funkcjonalności, a my czujemy się w nich lepiej. Decluttering po polsku oznacza więc swego rodzaju „odgruzowywanie” domu.

Cały proces ma prowadzić do tego, aby pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i zwolnić trochę miejsca. Organizacja przestrzeni pozwala w pełni wykorzystać potencjał wnętrz, niezależnie od tego, w jakim stylu są one urządzone. Estetyka to zresztą tylko jedna strona medalu, bo równie ważny jest aspekt psychologiczny. Decluttering pozwala zredukować stres i poczuć kontrolę nad otoczeniem. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na taki krok.

Decluttering – coś więcej niż sprzątanie. Od czego zacząć organizację przestrzeni na nowo?

Decluttering wymaga dużej motywacji i samozaparcia. Może wydawać się więc przedsięwzięciem trudnym w realizacji. Aby ułatwić sobie organizację tego procesu, zacznij od następujących kroków:

  1. Wybierz cel – zastanów się, dlaczego w ogóle chcesz zabrać się za decluttering. Motywuje Cię odzyskanie ładu w mieszkaniu, zmiana aranżacji, a może poczucie większej kontroli nad życiem?
  2. Wyznacz obszar – zdecyduj, od czego zacząć porządki. Nie porywaj się od razu na całe mieszkanie, tylko wybierz konkretne szafy i szuflady lub ewentualnie pokój, który „odgracisz” w pierwszej kolejności.
  3. Ustal kryteria – zastanów się, co będzie decydowało o tym, które przedmioty zachowasz, a których się pozbędziesz.
  4. Wybierz sposób utylizacji – ustal, co zrobisz z rzeczami, które nie są Ci już potrzebne. Nie zawsze musisz je wyrzucać: czasami lepiej podarować im drugie życie.
  5. Zabierz się do pracy – nie możesz bez końca tylko planować. Kiedy już ustalisz podstawowe kwestie, niezwłocznie zacznij działać!

Odgracanie domu lub mieszkania – jakie pomieszczenia i przedmioty zasługują na szczególną uwagę?

Zastanawiasz się, w których pomieszczeniach najlepiej przeprowadzić decluttering? To proste! W tych, gdzie panuje największy bałagan. Zazwyczaj dotyczy to pokoi służących przede wszystkim do przechowywania rozmaitych rzeczy – a więc garderoby, komórki, piwnicy, strychu czy garażu. To właśnie tam lądują przedmioty, których używasz jedynie sporadycznie, i te, które czasy świetności mają już za sobą.

Nie oznacza to wcale, że decluttering nie przyda się w innych wnętrzach – takich jak sypialnia, salon czy kuchnia. W nich również znajduje się wiele mebli do przechowywania. Pewnie nawet nie wiesz, kiedy wypełniły się one zepsutym sprzętem, starymi książkami i „bibelotami”, których jedyną funkcją jest zbieranie kurzu.

Niezależnie od tego, w którym pomieszczeniu przeprowadzasz decluttering, zwróć szczególną uwagę na następujące kategorie przedmiotów:

  • Nieużywane – jeśli nie używasz czegoś regularnie (a nawet okazjonalnie), to oznacza, że nie jest Ci to potrzebne.
  • Powtarzające się – nie ma większego sensu trzymać kilku egzemplarzy tego samego produktu. Zostaw sobie tylko ten najlepszy, a resztę oddaj.
  • Uszkodzone – jeżeli od lat obiecujesz sobie, że naprawisz jakiś sprzęt, a to wciąż nie następuje, przestań się oszukiwać. Wyrzuć go, bo widocznie nie jest Ci potrzebny.
  • Nieaktualne – kategoria ta dotyczy przede wszystkim gromadzonych przez lata dokumentów. Postaraj się je raz na jakiś czas przejrzeć i zutylizować te, które są już przedawnione.
  • Bezwartościowe – żyjemy w czasach taniej produkcji i coraz chętniej otaczamy się rzeczami, które są nic niewarte, a w dodatku nie spełniają żadnej ważnej funkcji. Dla własnego komfortu postaraj się z nich zrezygnować.

Decluttering – jak zdecydować, czego się pozbyć, a co zostawić?

W pierwszej chwili możesz mieć pewne opory przed pozbywaniem się osobistych przedmiotów. Hamować Cię będą zarówno sentymenty, jak i przekonanie, że wszystkie te rzeczy mogą się kiedyś przydać. W rzeczywistości jednak tylko niewielka część z nich zasługuje na to, by pozostać w Twoim domu. Aby dokonać odpowiedniej selekcji, musisz odpowiedzieć sobie po prostu na parę podstawowych pytań:

  • Czy używasz tego regularnie?
  • Czy pasuje to do Twojego aktualnego stylu życia?
  • Czy można to zastąpić?
  • Czy ma to wartość sentymentalną?
  • Czy daje Ci to radość?

Jak widzisz, pod uwagę musisz wziąć zarówno względy praktyczne, jak i emocjonalne. Eksperci w zakresie declutteringu nigdy nie doradzą Ci utylizacji rzeczy, które mają dla Ciebie duże znaczenie. Nawet jeśli jakiś przedmiot nie znajduje w Twoim domu praktycznego zastosowania, ale stanowi dla Ciebie ważną pamiątkę, powinien nadal Ci towarzyszyć.

Jak odpowiedzialnie pozbyć się niepotrzebnych rzeczy?

Kiedy planujesz „odgracanie” mieszkania, możesz zastanawiać się nad tym, co właściwie zrobić z przedmiotami, które nie są Ci już potrzebne. W takiej chwili bardzo ważne okaże się odpowiedzialne podejście. Jeśli wyrzucisz wszystko do kosza, zwiększysz po prostu ilość odpadów i zaszkodzisz środowisku naturalnemu. Takie zachowanie byłoby z kolei zaprzeczeniem wartości, którym hołduje decluttering. Na szczęście poza pojemnikiem na śmieci masz też do dyspozycji inne rozwiązania:

  • Sprzedaż – nawet nie wiesz, ile możesz sobie dorobić dzięki temu, że wystawisz niepotrzebne rzeczy na jedną z platform sprzedażowych. Zdziwisz się też, jak różnych przedmiotów szukają kupujący w Internecie.
  • Wyprzedaż garażowa – choć w naszym kraju takie inicjatywy nie cieszą się tak dużą popularnością jak na Zachodzie, to stanowią bardzo atrakcyjny sposób eliminacji niepotrzebnych przedmiotów.
  • Darowizna – jeśli nie korzystasz już z jakichś rzeczy, możesz oddać je komuś za darmo. To szczególnie dobry pomysł w przypadku odzieży i zabawek.
  • Naprawa – czasami stare i nieużywane przedmioty da się naprawić. Zrób to jednak od razu, aby uniknąć ciągłego składowania zepsutych sprzętów.
  • Recykling – rzeczy, dla których nie ma już ratunku, musisz oczywiście wyrzucić. Pamiętaj jednak, aby zrobić to z jak najmniejszą szkodą dla środowiska.

Decluttering – cena. Ile kosztuje „odgracanie” ze specjalistą?

Jeśli cenisz sobie ład i minimalizm, ale przeraża Cię wizja porządkowania całego domu, możesz skorzystać ze specjalnej usługi declutteringu. Na rynku działają bowiem eksperci (a zazwyczaj ekspertki), które pomogą Ci zaplanować i zrealizować cały ten proces. Taka współpraca rozpoczyna się najczęściej od konsultacji i określenia Twoich potrzeb, a następnie koncentruje się na faktycznych porządkach.

Ile wynosi cena declutteringu? Zależy to oczywiście od wielu czynników, takich jak region, w którym korzystasz z usługi, i czas potrzebny do „odgracenia” mieszkania. Specjalistki od porządków stosują zazwyczaj stawki godzinowe. Same kosultacje mogą kosztować od 300 do 500 zł (za 1 – 1,5h), a każda rozpoczęta godzina pracy od 100 do 200 zł. Pamiętaj, że czasami ostateczna cena obejmie też dodatkowe koszty transportu czy utylizacji.

Decluttering – postaw na minimalizm!

Dzięki decluterringowi możesz oszczędzić sporo miejsca w domu i szybko odzyskać poczucie kontroli nad własnym życiem. Skorzystaj więc z porad ALDI i zaplanuj własnoręczne porządki lub skonsultuj się ze specjalistką, która przeprowadzi Cię przez cały ten proces!

Produkty do prania marki TANDIL

Tandil

Proste, skuteczne… i tanie pranie? Z TANDIL to możliwe! Poznaj naszą markę i zobacz, jak nasze produkty mogą pomóc Ci w domowych obowiązkach.

Więcej

Putzmeister

Marzy Ci się dom czysty na błysk? Nasi pomocnicy marki Putzmeister oferują szerokie możliwości. Sprawdź ofertę środków i akcesoriów do sprzątania!

Więcej

ALIO

ALIO to prostota, skuteczność i niezawodność w codziennym zmywaniu. Przekonaj się, jak sprawdzą się w Twojej kuchni!

Więcej

Chemia domowa

Więcej
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch