1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Minimalizm w domu – jak go wprowadzić w kilku krokach?
minimalizm

Minimalizm w domu – jak go wprowadzić w kilku krokach?

Minimalizm w mieszkaniu to gwarancja praktycznej i estetycznej przestrzeni do życia. Cechuje przede wszystkim nowoczesne wnętrza, które odznaczają się otwartym układem i funkcjonalnością. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wprowadzić tę koncepcję do swojego domu, zapoznaj się z naszym uniwersalnym poradnikiem!

Co to jest minimalizm? – Jakie są zasady minimalizmu?

Minimalizm jest z jednej strony popularnym współcześnie stylem wnętrzarskim, a z drugiej swego rodzaju filozofią życia. W obu przypadkach oznacza redukcję tego, co zbędne, i koncentrację na tym, co najważniejsze. Nie bez powodu koncepcja ta kojarzy się z prostotą, oszczędnością i funkcjonalnością.

Aby urządzić minimalistyczny dom, musisz najpierw zapoznać się z podstawowymi zasadami tego podejścia:

  • Eliminacja tego, co zbędne – minimaliści rezygnują z rzeczy, które nie są im potrzebne. Zatrzymują tylko najbardziej użyteczne i wartościowe przedmioty.
  • Koncentracja na jakości – jeśli kierujesz się minimalizmem w życiu codziennym, zawsze przedkładasz jakość nad ilość. Lepiej wybierać produkty, które posłużą Ci przez długi czas, niż gromadzić artykuły tanie i nietrwałe.
  • Nacisk na doświadczenia – dla minimalisty większą wartość mają przeżycia i doznania niż dobra materialne.
  • Wszechobecny porządek – minimalistyczny styl życia to przede wszystkim nienaganna organizacja przestrzeni w domu. Każdy przedmiot powinien mieć w nim swoje własne miejsce.
  • Świadome zakupy – minimaliści dążą do unikania impulsywnych zakupów i innych przejawów konsumpcjonizmu. Zanim zdecydują się coś kupić, dobrze zastanawiają się nad swoimi potrzebami.
  • Redukcja zobowiązań – minimalizm to nie tylko organizacja fizycznej przestrzeni, ale także codziennego życia. Co do zasady, lepiej zrezygnować z nadmiaru aktywności, relacji czy obowiązków na rzecz tego, co najistotniejsze i najbardziej wartościowe.
  • Świadomość ekologiczna – zasady minimalizmu sprzyjają ekologii. Koncepcja ta nierozerwalnie wiąże się z ograniczeniem konsumpcji, recyklingiem i redukcją ilości odpadów w środowisku naturalnym.

Jak wprowadzić minimalizm w domu lub mieszkaniu? – Od czego zacząć?

Aby zorganizować dom minimalistyczny, potrzebujesz tylko 3 składowych: wiedzy, czasu i planu. Po lekturze powyższego fragmentu znasz już podstawowe zasady minimalizmu, więc o ten pierwszy element nie musisz się już martwić.

Możesz przejść do punktu drugiego, w ramach którego wygospodarujesz czas niezbędny do uporządkowania swojej przestrzeni. Pamiętaj, że jest to proces długotrwały, który na pewno nie zamknie się w paru dniach. Przygotuj się zatem na regularne porządki w ramach codziennej rutyny.

Ostatni element potrzebny, aby wprowadzić minimalizm w mieszkaniu, to plan działania. Wypisz więc wszystkie zadania, które musisz wykonać, a następnie stopniowo wykreślaj je z listy. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zabrać się za pracę i monitorować postępy.

Minimalizm w domu lub mieszkaniu – 9 kroków do minimalistycznej przestrzeni

Zastanawiasz się, jak wprowadzić minimalizm w domu? Jeśli masz już niezbędną wiedzę, czas i plan działania, możesz zacząć realizować cały proces. Sprowadza się on tak naprawdę do 9 podstawowych kroków:

1. Zrób porządek w szafkach i schowkach

Zanim w Twojej przestrzeni zapanuje minimalizm, musisz przeprowadzić w niej decluttering. To nic innego jak eliminacja zbędnych rzeczy. Takie „odgracanie” zacznij od szaf, szuflad i innych miejsc, w których przechowujesz przedmioty osobiste. Pozbądź się wszystkiego, czego już nie używasz i co nie ma dla Ciebie dużej wartości. Aby ułatwić sobie pracę, najpierw zrób przegląd mebli w jednym pomieszczeniu, a dopiero później przejdź do kolejnego.

2. Posprzątaj szafę z ubraniami

Odzież zasługuje na szczególną uwagę podczas declutteringu. Bardzo często ulegamy bowiem złudzeniu, że stare lub nieużywane ubrania jeszcze kiedyś się przydadzą. Prawie na pewno tak się jednak nie stanie, więc lepiej zrobisz, jeśli sprzedasz je w Internecie lub oddasz na cele charytatywne. Możesz też zorganizować wyprzedaż garażową lub zanieść odzież do second handu.

3. Zrezygnuj z niepotrzebnych mebli

Styl minimalistyczny w mieszkaniu to przede wszystkim otwarte przestrzenie. Jeśli posiadasz meble, które nie spełniają żadnej ważnej funkcji, a jedynie zajmują cenne miejsce, pozbądź się ich. Możesz je sprzedać lub oddać komuś za darmo.

4. Usuń zbędne dekoracje

Powyższa zasada dotyczy nie tylko mebli, ale i dekoracji. W minimalistycznym mieszkaniu nie ma miejsca dla „kurzołapów”. Wyeliminuj więc z przestrzeni wszelkie figurki, pamiątki i inne drobiazgi. Jeśli któreś z tych rzeczy mają dla Ciebie dużą wartość, schowaj je do szafek lub szuflad. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj ich na widocznych półkach.

5. Przeprowadź naprawy

Jak już wiesz, minimalizm wymaga od Ciebie ekologicznej postawy. Nie wyrzucaj więc wszystkiego, co wpadnie Ci w ręce podczas sprzątania. Zastanów się, czy zniszczone i zużyte rzeczy da się jakoś naprawić lub przerobić. Postaraj się dać im drugie życie. Nawet jeśli nie znajdą już zastosowania w Twoim domu, z powodzeniem zainteresujesz nimi kogoś innego.

6. Zorganizuj łazienkę

Łazienka stanowi jedno z miejsc, które najbardziej opierają się minimalizmowi. Jej użytkowy charakter sprawia, że często panuje w niej bałagan, a wszechobecne tubki otwartych kosmetyków zaburzają harmonię tego pomieszczenia. Postaraj się więc zrezygnować z niepotrzebnych rzeczy i wstrzymać z zakupem kolejnych kremów czy balsamów do czasu, gdy zużyjesz te, które już posiadasz. Zrób też dobry użytek z rozmaitych pudełek i organizerów – pozwolą Ci one zdjąć artykuły higieniczne z widoku, co pozytywnie wpłynie na aranżację wnętrza.

7. Zmień nawyki zakupowe

Kiedy zadbasz już o odpowiednią organizację przestrzeni w mieszkaniu, dołóż wszelkich starań, aby zmienić swoje codzienne nawyki. Największe znaczenie będą miały prawdopodobnie Twoje zachowania konsumenckie. Przed wyjściem do sklepu zawsze przygotowuj sobie listę zakupów i nie nabywaj produktów pod wpływem emocji. Dzięki temu będziesz marnować mniej jedzenia, podreperujesz swój budżet domowy i zaoszczędzisz miejsce w domu.

8. Otocz się naturą

Choć bogate dekoracje kłócą się z ideą minimalizmu, wcale nie musisz rezygnować z ozdób w mieszkaniu. Wystarczy, że postawisz na odpowiednie dodatki, a więc przede wszystkim na rośliny. Nie dość, że wzbogacą one wystrój wnętrz, to pozytywnie wpłyną też na Twój nastrój.

9. Postaw na jasne kolory

Styl minimalistyczny we wnętrzach to także naturalne materiały i jasne kolory. Otaczaj się przede wszystkim odcieniami bieli, lekkich szarości i delikatnych beży. Doskonałą inspiracją mogą okazać się w tym przypadku elementy charakterystyczne dla estetyki skandynawskiej. Chcesz żyć prosto i ekologicznie? Spróbuj upodobnić swoje wnętrza do szwedzkiego lub norweskiego domku!

Dlaczego warto wprowadzić minimalizm w życiu codziennym?

Na minimalizmie możesz tylko zyskać. Jest to koncepcja, która pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Co więcej, sprzyja życiu w zgodzie z naturą i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Dzięki takiemu podejściu możesz zapewnić sobie poczucie kontroli nad wszystkim, co dzieje się wokół Ciebie. Minimalizm w małym mieszkaniu gwarantuje też funkcjonalność przestrzeni, a więc i komfort jej eksploatacji na co dzień.

Jeśli podobają Ci się założenia minimalizmu, nie zwlekaj i zacznij wprowadzać je w życie już dziś! Może się okazać, że nawet małe zmiany okażą się dla Ciebie prawdziwą rewolucją.

Produkty do prania marki TANDIL

Tandil

Proste, skuteczne… i tanie pranie? Z TANDIL to możliwe! Poznaj naszą markę i zobacz, jak nasze produkty mogą pomóc Ci w domowych obowiązkach.

Więcej

Putzmeister

Marzy Ci się dom czysty na błysk? Nasi pomocnicy marki Putzmeister oferują szerokie możliwości. Sprawdź ofertę środków i akcesoriów do sprzątania!

Więcej

ALIO

ALIO to prostota, skuteczność i niezawodność w codziennym zmywaniu. Przekonaj się, jak sprawdzą się w Twojej kuchni!

Więcej

Chemia domowa

Więcej
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch