Awokado jest wyjątkowym owocem, który odznacza się nie tylko charakterystycznym smakiem, ale i licznymi wartościami odżywczymi. Choć niektórzy traktują je jako podstawę swoich dań, to najlepiej sprawdza się jako dodatek. Zastanawiasz się, jak jeść awokado? Dowiedz się o nim więcej i zapoznaj się z najlepszymi przepisami, w których odgrywa ono kluczową rolę.
Owoc awokado kształtem przypomina gruszkę. Jest pokryty skórką w kolorze zielonym lub brązowym. Jego najbardziej charakterystyczny element stanowi duża okrągła pestka, którą otacza żółtawy miąższ o kremowej konsystencji.
Na świecie występuje ponad 400 odmian awokado! Oznacza to, że poszczególne owoce mogą zauważalnie różnić się między sobą. Z łatwością dostrzeżesz to nawet w polskich sklepach, gdzie królują dwa popularne rodzaje awokado:
Poza tymi dwoma typami, możesz spotkać się także z awokado Bacon, Zutano czy Reed. Z uwagi na zielonkawy kolor skórki będą one bardziej przypominały odmianę Fuerte niż Hass.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak się je awokado, musisz też nauczyć się rozróżniać owoce dojrzałe od niedojrzałych. Najważniejszym kryterium okaże się w tym przypadku ich twardość. Spróbuj więc delikatnie ścisnąć awokado w dłoni. Jeżeli jego skórka się ugina i od razu odzyskuje swój kształt – owoc nadaje się do spożycia. Niedojrzałe awokado będą z kolei dużo twardsze, a przejrzałe – całkiem miękkie.
Sprawdzonym sposobem na identyfikację dojrzałego awokado jest też test ogonka. Wystarczy, że spróbujesz oderwać go od owocu. Jeśli da się to zrobić łatwo, a pod spodem widać żółtawy miąższ, awokado jest dojrzałe. Możesz kierować się także kolorem skórki, choć metoda ta sprawdzi się przede wszystkim w przypadku odmiany Hass. Niedojrzałe owoce są bowiem bardziej zielonkawe, a dojrzałe – niemal całkiem czarne.
Awokado jest owocem, który cenią sobie przede wszystkim osoby na dietach wegańskich i wegetariańskich. Stanowi ono bowiem bardzo wartościowe źródło zdrowego tłuszczu, ale to tylko jedna z wielu jego zalet. 100 g awokado dostarcza około:
Taki skład sprawia, że awokado pozytywnie wpływa choćby na zdrowie serca i całego układu krążenia. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe pomagają bowiem obniżyć poziom złego cholesterolu i podnieść poziom dobrego.
Wysoka zawartość błonnika wspiera pracę układu trawiennego, pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i może obniżać ryzyko cukrzycy typu 2. Awokado jest też bogate w antyoksydanty, które są korzystne choćby dla oczu. Ma ponadto właściwości przeciwzapalne.
Obecne w owocach awokado witaminy wspierają między innymi procesy krzepnięcia krwi, pracę układu odpornościowego czy regulację ciśnienia.
Awokado ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Stoi za tym charakterystyczny smak, który jednych zachwyca, a innych odrzuca. Jest on bardzo delikatny, a nawet maślany. Sprawia to, że owoc lepiej sprawdza się jako dodatek do różnych dań niż ich baza. Wyjątek to oczywiście meksykańskie guacamole.
Niektórzy w smaku awokado doszukują się jednak nut orzechowych, a nawet słodkawych. To, czy uda ci się je wyczuć, będzie prawdopodobnie zależało od konkretnej odmiany owocu.
Odpowiedź na pytanie, co zrobić z awokado, często sprowadza się do zup, kremów i sosów. Kremowa konsystencja i delikatny smak miąższu sprawiają, że owoc idealnie nadaje się do przepisów tego typu. Alternatywy obejmują oczywiście sałatki, do których awokado możesz po prostu wkroić.
Miąższ awokado doskonale komponuje się z wieloma różnymi produktami spożywczymi, takimi jak mięsa, owoce morza, warzywa, owoce czy pieczywo. Niektóre składniki jednak pasują do niego lepiej niż inne. Z czym można jeść awokado?
Z uwagi na bardzo delikatny smak miąższu do awokado pasuje niemal każdy produkt spożywczy. Jeśli chcesz zachować taki subtelny charakter potrawy, staraj się unikać ostrych przypraw czy innych składników, które mogą całkowicie zdominować naturalny smak owocu.
Bez względu na preferencje, nie łącz awokado z innymi tłustymi składnikami. W swoich przepisach nie uwzględniaj więc na przykład majonezu, oliwy itp. Owoc sam w sobie zawiera bardzo dużo zdrowych tłuszczów, więc takie połączenia mogłyby poskutkować bardzo oleistą konsystencją potraw.
Zastanawiasz się, jak przygotować awokado? Najczęściej nie wymaga ono żadnej obróbki. Wystarczy je pokroić lub wydrążyć z niego miąższ, a następnie dodać do ulubionego dania. Jeśli szukasz ciekawych inspiracji na potrawy z awokado, koniecznie zapoznaj się z naszymi przepisami:
Skoro wiesz już, z czym spożywać awokado, nie pozostaje nic innego, jak zastanowić się, co zrobić z jego pestką. Wcale nie musisz jej wyrzucać! W myśl zasad zero waste możesz na przykład zasadzić ją w doniczce i wyhodować własne drzewko awokado. Pestka znajdzie zastosowanie także w kuchni – niektórzy suszą ją, a następnie ścierają lub mielą i dodają do różnych potraw, takich jak sałatki, koktajle. Jak się okazuje, może to być bardzo korzystne dla zdrowia skóry, włosów i paznokci.
Znasz już właściwości awokado i najlepsze sposoby na jego wykorzystanie w kuchni. Zrób więc dobry użytek z przepisów ALDI i wzbogać swoje dania o ten niepowtarzalny składnik!
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)