Kamień w żelazku może być niebezpieczny nie tylko dla ubrań, ale i dla samego urządzenia. Dobrą praktyką jest więc jego regularne czyszczenie. Zastanawiasz się, czym odkamienić żelazko? W tym artykule przedstawimy najlepsze sposoby usuwania uporczywego osadu.
Zanim przejdziemy do domowych sposobów czyszczenia żelazka z kamienia, odpowiedzmy sobie na pytanie, skąd w ogóle bierze się ten osad. Powstaje on głównie z powodu twardej wody, która zawiera duże ilości wapnia i magnezu. Na skutek wysokiej temperatury minerały te wytrącają się i osadzają wewnątrz urządzenia – przede wszystkim w kanalikach parowych i na stopie żelazka.
Im częściej korzystasz z funkcji parowania, tym szybciej kamień będzie osadzał się w żelazku. Z czasem doprowadzi to do zatkania otworów, którymi wydobywa się para. W efekcie urządzenie straci na wydajności, a prasowanie stanie się niewygodne. Co więcej, na tkaninach mogą pojawiać się plamy, smugi i drobinki kamienia. Wszystko to powinno zachęcić cię do właściwej konserwacji żelazka i jego regularnego czyszczenia.
Na usuwanie kamienia z żelazka decyduj się zawsze wtedy, gdy zauważysz niepokojące objawy – plamy na odzieży lub problemy z funkcją parowania. Jeśli wszystko działa prawidłowo, staraj się i tak odkamieniać urządzenie raz na 1–2 miesiące. Osoby, które korzystają z wody destylowanej podczas prasowania, mogą to robić co 3–4 miesiące.
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak wyczyścić żelazko z kamienia, wykorzystaj jedno z poniższych rozwiązań. To sprawdzone sposoby walki z osadem.
Ocet to najczęstsza odpowiedź na pytanie, jak odkamienić żelazko domowym sposobem. Produkt ten szybko rozpuszcza osad i ułatwia jego usunięcie – zarówno z płyty urządzenia, jak i z kanalików parowych.
Aby skorzystać z tej metody, wymieszaj wodę z octem w stosunku 1:1 (np. pół szklanki octu i pół szklanki wody) i wlej roztwór do zbiornika w żelazku. Następnie rozgrzej urządzenie do maksymalnej temperatury i uruchom funkcję pary, aby część cieczy wyparowała. Wyłącz żelazko, odstaw na 30 minut i zaczekaj, aż ocet rozpuści kamień wewnątrz. Po tym czasie wylej resztę roztworu, przepłucz zbiornik czystą wodą i kilkukrotnie uruchom generator pary, aby pozbyć się zapachu octu.
Aby wyczyścić żelazko w środku, możesz też użyć kwasku cytrynowego. Po prostu rozpuść 2–3 łyżeczki tego produktu w szklance ciepłej wody i wlej roztwór do zbiornika urządzenia. Ustaw je na maksymalną temperaturę, użyj funkcji parowania i poczekaj, aż kwas rozpuści osad. Kiedy wyłączysz żelazko, możesz zaczekać jeszcze 15 minut, zanim wylejesz resztki roztworu. W tym czasie kwasek będzie wciąż działał na kamień we wnętrzu urządzenia. Na koniec przepłucz zbiornik czystą wodą i kilkukrotnie włącz generator pary, aby usunąć pozostałości cieczy z żelazka.
Nowe żelazka zwykle mają zaawansowane filtry antywapienne oraz automatyczne programy odkamieniania. Jeśli masz taki model, nie ryzykuj domowych sposobów walki z osadem. Urządzenie może samo poradzić sobie z jego eliminacją. Zadbaj o regularną wymianę ewentualnych filtrów i raz na parę miesięcy uruchamiaj funkcję samoczyszczenia. W tym celu musisz wypełnić zbiornik żelazka wodą i włączyć program, który dzięki wysokiemu ciśnieniu wypchnie kamień z kanalików.
Jeśli zdecydujesz się odkamienić żelazko odkamieniaczem, postępuj tak samo jak w przypadku domowych sposobów – wlej preparat do zbiornika, ustaw maksymalną temperaturę i funkcję pary, a następnie poczekaj, aż środek rozpuści osad.
Pamiętaj, że chemikalia tego typu mogą występować zarówno pod postacią płynu, jak i w formie tabletek. Jeżeli korzystasz z tego drugiego rozwiązania, na początku rozpuść odkamieniacz do żelazka w wodzie.
Zwróć też uwagę na wybór odpowiedniego preparatu. Zapoznaj się z jego składem i upewnij, że jest on bezpieczny dla żelazka, które masz. Im mniej szkodliwych chemikaliów, tym lepiej – zarówno dla twojego bezpieczeństwa, jak i dla dobra środowiska. Pamiętaj też, aby – bez względu na wybór odkamieniacza – zawsze przepłukać urządzenie po jego czyszczeniu.
Po lekturze powyższych porad możesz zastanawiać się jeszcze, jak odkamienić stację parową. Nowoczesny sprzęt tego typu najczęściej ma funkcje, które zabezpieczają go przed osadem z kamienia. Jego filtry wyłapują cząsteczki mineralne z wody, a specjalne systemy pozwalają szybko i wygodnie wyczyścić urządzenie. Odpowiedź na pytanie, jak odkamienić żelazko parowe, znajdziesz więc zazwyczaj w instrukcji obsługi.
Jeśli twój sprzęt nie ma funkcji samoczyszczenia, możesz oczywiście postawić na odkamienianie żelazka octem lub kwaskiem cytrynowym. Wlej wybrany roztwór do zbiornika i zacznij prasować na przykład ściereczki lub stare ręczniki. Poczekaj, aż kamień się rozpuści, a ciecz wyparuje. Na koniec przepłucz żelazko czystą wodą.
Jeżeli zdecydujesz się na odkamieniania żelazka parowego octem, pamiętaj, aby najpierw rozcieńczyć go w wodzie. Z uwagi na uszczelki i inne delikatne elementy urządzenia nigdy nie wlewaj czystego octu do zbiornika.
Aby żelazko służyło jak najdłużej, postaraj się odpowiednio o nie dbać. Oznacza to przede wszystkim rozsądną eksploatację i regularną konserwację urządzenia. Poniższe wskazówki pozwolą zminimalizować zagrożenia, jakie niesie ze sobą kamień:
Dzięki naszym poradom wiesz już, jak usunąć kamień z żelazka i co robić, aby odpowiednio dbać o urządzenie. Jak widzisz, nie potrzebujesz w tym celu ani kosztownego sprzętu, ani silnych środków chemicznych. Wystarczy, że masz pod ręką butelkę octu lub saszetkę kwasku cytrynowego.
Marzy Ci się dom czysty na błysk? Nasi pomocnicy marki Putzmeister oferują szerokie możliwości. Sprawdź ofertę środków i akcesoriów do sprzątania!
Artykuły w sam raz dla domowych cukierników, czyli produkty, które ułatwiają pieczenie, znaleźć można w asortymencie naszej marki Back Family. Dzięki nim wszystkie wypieki wyrosną idealnie!
W ofercie produktów marki znajdują się przepyszne, kremowe sosy, ostre i delikatne musztardy, majonezy jajeczne i wiele innych produktów, które stanowią wspaniałe dodatki do codziennych dań. Delikato, to niezapomniane doznania smakowe w rewelacyjnych cenach!
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)