Każde żelazko z biegiem czasu może się pobrudzić lub przypalić. Nie jest to żaden powód do paniki, a tym bardziej do wymiany urządzenia na nowe. Wystarczy wykorzystać jedną ze sprawdzonych metod jego czyszczenia. Dzięki temu szybko przywrócisz mu pełną sprawność. Jak to zrobić? Poznaj najskuteczniejsze domowe sposoby na przypalone żelazko
Stopa żelazka zanieczyszcza się wskutek codziennej eksploatacji. Najczęstszym powodem takich problemów jest obecny w wodzie kamień, który osadza się na jej powierzchni, ale także we wnętrzu urządzenia. Brudne żelazko to również efekt przypaleń materiału. Wystarczy chwila nieuwagi, aby tkanina przywarła do rozgrzanej stopy i uniemożliwiła dalsze prasowanie ubrań. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku wyboru zbyt wysokiej temperatury pracy urządzenia.
Kamień w żelazku i inne rodzaje zanieczyszczeń na jego stopie mogą skutkować brunatnymi smugami na odzieży. Jeśli widzisz, że podczas prasowania na tkaninach pojawia się brud, koniecznie zastanów się nad tym, czym wyczyścić żelazko. Sprawdzone rozwiązania prezentujemy poniżej.
Aby usunąć przypalenie z żelazka lub pozbyć się kamienia, nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych środków ani profesjonalnego sprzętu. Wystarczą produkty codziennego użytku, które na pewno masz w domu.
Ocet zapewnia nieocenioną pomoc przy czyszczeniu żelazka. Aby skorzystać z tego rozwiązania, odłącz urządzenie od prądu, a następnie nasącz bawełnianą ściereczkę octem spirytusowym. Zacznij pocierać nią wciąż ciepły spód żelazka. Kiedy całkowicie pozbędziesz się czarnego nalotu, dokładnie wytrzyj powierzchnię wilgotną gąbką. To najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób mycia żelazek teflonowych i ceramicznych.
Soda najlepiej sprawdza się przy stalowych stopach żelazek. Inne powierzchnie może uszkodzić. Jeśli chcesz przetestować tę metodę, nasyp odrobinę sody na wilgotną gąbkę i zacznij wycierać nią stalową powłokę. Na koniec usuń wszelkie pozostałości czystą ściereczką. Możesz też rozpuścić sodę w wodzie (2 łyżeczki proszku na szklankę cieczy), aby stworzyć pastę do czyszczenia stopy żelazka.
Nietypowym sposobem na czyszczenie żelazka może wydawać się prasowanie folii aluminiowej. Aby skorzystać z tej metody, lekko pognieć folię, a następnie rozłóż ją na desce. Rozgrzej żelazko do średniej temperatury, odłącz je od prądu i zacznij przesuwać nim po aluminiowej powierzchni. Dla jeszcze lepszych rezultatów możesz rozsypać na folii odrobinę soli. Jest to sposób bezpieczny dla wszystkich rodzajów żelazek.
Sok z cytryny przyjdzie z pomocą przede wszystkim przy lekkich przypaleniach. W ten sposób wyczyścisz stopę żelazka z każdego tworzywa – aluminium, stali, teflonu czy ceramiki. Musisz jedynie nasączyć ściereczkę sokiem z cytryny i dokładnie przetrzeć nią brudną powierzchnię. Możesz też obficie skropić tkaninę i zacząć ją prasować.
Trafną odpowiedzią na pytanie, jak wyczyścić przypalone żelazko, okaże się również pasta do zębów. Skorzystają z niej przede wszystkim właściciele urządzeń z aluminiową powłoką. Wystarczy, że wyciśniesz odrobinę pasty i rozprowadzisz ją po stopie żelazka za pomocą gąbki lub szczoteczki z miękkim włosiem. Pocieraj powierzchnię, aż brud zniknie, a na koniec dokładnie umyj taflę wilgotną ściereczką. Użyj też patyczków kosmetycznych, aby usunąć pozostałości pasty z otworów żelazka.
Kiedy czyścisz żelazko, dość łatwo możesz je uszkodzić. Zachowaj więc niezbędną ostrożność i pamiętaj o poniższych zasadach:
Czyszczenie stopy żelazka to jedno, ale walka z kamieniem to zupełnie co innego. Osadza się on bowiem zarówno na zewnętrznej powłoce, jak i w środku urządzenia. Z tego powodu niektóre modele mają specjalną funkcję samooczyszczania (self-clean). Aby z niej skorzystać, napełnij zbiornik wodą (najlepiej destylowaną), ustaw maksymalną temperaturę i użyj odpowiedniego przycisku zgodnie z zaleceniami producenta. W efekcie tego procesu woda i para pod wysokim ciśnieniem wypłuczą kamień. Pamiętaj, aby na koniec wylać pozostałości osadu z żelazka i przetrzeć jego stopę miękką ściereczką.
W zależności od modelu żelazka i stopnia zanieczyszczenia, funkcja self-clean może nie wystarczyć. Nic więc dziwnego, że wiele osób sięga po ocet, a dokładniej po jego roztwór z wodą destylowaną w proporcjach 1:1. Kiedy wlejesz go do urządzenia, postępuj tak samo jak w przypadku funkcji samooczyszczania – ustaw maksymalną temperaturę i włącz parowanie. Następnie zacznij prasować ściereczkę lub ręcznik, aż ciecz całkowicie wyparuje. Pod koniec wylej resztki roztworu wraz z kamieniem i wlej czystą wodę, aby powtórzyć proces. Dzięki temu pozbędziesz się przykrego zapachu octu.
Najskuteczniejszym sposobem na czyste żelazko jest po prostu odpowiednia profilaktyka. Aby zapewnić swojemu urządzeniu maksimum wydajności i wydłużyć jego życie, dbaj o nie każdego dnia. W tym celu stosuj poniższe praktyki.
Jeśli zależy ci na czystym i wydajnym żelazku, staraj się stosować do opisanych wyżej zasad. Dzięki temu zachowa ono doskonały stan i będzie służyło przez długie lata.
Marzy Ci się dom czysty na błysk? Nasi pomocnicy marki Putzmeister oferują szerokie możliwości. Sprawdź ofertę środków i akcesoriów do sprzątania!
Produkty przydatne w każdej kuchni, od woreczków śniadaniowych, przez folię aluminiową i papier do pieczenia, aż po woreczki do mrożenia i worki na śmieci - oto asortyment naszej marki Folia.
Kokett to nasz marka dla artykułów higienicznych. W ofercie dostępne m.in. chusteczki higieniczne, ręczniki kuchenne i papier toaletowy.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)