Gdy tylko poczujemy cieplejsze powietrze, wyciągamy ze strychu sprzęt grillowy i zapraszamy znajomych. Choć rozpalenie grilla nie jest bardzo skomplikowaną czynnością, często okazuje się, że nie wszyscy wiedzą dokładnie jak rozpalić grilla. Jak więc robić to najsprawniej i najbezpieczniej?
Zanim zaczniemy opiekanie przygotowanych produktów, musimy przygotować niezbędny sprzęt. Potrzebny nam będzie grill węglowy, najlepiej grill z pokrywą, paliwo, podpałka i kilka przydatnych akcesoriów.
Dla bezpiecznego i przyjemnego grillowania należy znaleźć jak najlepsze ustawienie grilla. Należy go postawić na równej powierzchni, ponieważ zminimalizuje to szansę jego wywrócenia się i rozsypania żaru w niewłaściwym miejscu. Grill powinno ustawić się tak, by był on osłonięty od wiatru. Najlepszym miejscem do grillowania jest ziemia albo beton. Ustawianie grilla na drewnianym tarasie nie jest dobrym pomysłem, ogień bowiem może zaprószyć się i spowodować pożar. Z takich samych przyczyn powinniśmy ustawić grilla z dala od materiałów łatwopalnych. Ważne jest też, aby urządzenie do grillowania było tak ustawione, by dym z niego nie leciał na siedzących gości.
Przed rozpaleniem grilla urządzenie należy odpowiednio przygotować. Pieczenie na brudnym ruszcie może bowiem skutecznie zniechęcić większość gości do częstowania się przygotowanymi potrawami. Z tego właśnie powodu należy wyczyścić dokładnie ruszt oraz usunąć resztki pozostałości po jego poprzednim użyciu. Na koniec dobrze jest umyć grill za pomocą wilgotnej gąbki.
Jeśli planujemy dłuższe grillowanie, w palenisku należy usypać sporej wielkości kopczyk z węgla drzewnego lub brykietu. Można również wybrać drewno. Zanim grill zostanie rozpalony, należy zdecydować się, jaki rodzaj paliwa zostanie użyty do grillowania. Do dyspozycji mamy węgiel drzewny, drewno i brykiet. Warto jest dowiedzieć się, czym one się różnią, i czym należy kierować się, wybierając któryś z nich?
Brykiet jest to mieszanka węgla, piasku, trocin i substancji wyprodukowanych na bazie nafty. Jeśli korzystać będziemy z brykietu, grillowanie na nim trwało będzie dłużej, albowiem brykiet spala się wolniej i zanim osiągnie odpowiednią temperaturę żaru do grillowania, trzeba go spalać około 45 minut.
Węgiel drzewny są to po prostu kawałki drewna, bez dodatku jakichkolwiek innych substancji. Węgiel osiąga podczas spalania wyższą temperaturę niż brykiet, a także spala się całkowicie. Korzystając z węgla, grillowanie można rozpocząć już po 15 minutach.
Drewno – do grillowania produktów spożywczych można używać tylko gatunki z drzew owocowych. Grillowanie na drewnie z drzew iglastych może być niebezpieczne, ponieważ niektóre żywice pod wpływem ciepła mogą okazać się toksyczne.
Ponadto do rozpalania grilla niezbędna jest tzw. rozpałka. Dostępna jest płynna oraz w postaci kostek. Ogień należy rozpalać przy pomocy długiej zapałki lub zapalarki.
W rozpaleniu grilla pomocne mogą być przeznaczone do niego akcesoria. Bardzo przydatnym narzędziem są szczypce, pozwalające rozgarnąć żar. Najlepiej, aby były one wykonane ze stali nierdzewnej. Za pomocą szczypiec możemy później zdejmować jedzenie, aby nie poparzyć sobie rąk. Ponieważ posiadają one specjalną rączkę, unikamy za jej pomocą kontaktu z wysoką temperaturą, sadzą oraz tłuszczem. Tak więc sprzęt ten zwiększa bezpieczeństwo korzystania z grilla. Do rozgarniania żaru może przydać się również przesuwak. Dzięki niemu możemy przesuwać mniejsze, rozżarzone kawałki węgla, aby równomiernie rozłożyć żar, co pozwala na wykorzystanie całej powierzchni rusztu i równe pieczenie potraw Przy rozpalaniu grilla pomocna również pompka, jej podmuch wzmaga bowiem żar. Innym narzędziem pomagającym przy rozpalaniu jest komin do rozpalania grilla. Dzięki swojej budowie umożliwia on optymalny dopływ powietrza, powodując, że opał szybciej osiąga pożądaną temperaturę.
Przede wszystkim należy oczyścić grill i ustawić go w osłoniętym od wiatru miejscu.
Używany opał w postaci brykietu, drewna lub węgla układamy w stożek, następnie podkładamy podpałkę i rozpalamy. Istotne jest, aby pamiętać o tym, że aby dobrze zając węgle ogień musi mieć dostęp do powietrza.
Gdy pierwsza warstwa węgli osiągnie rozżarzenie, można dorzucić więcej kamyków, a gdy nabiorą one koloru popiołu, należy rozsunąć je równomiernie na dnie grilla.
Po rozpaleniu węgla można już nałożyć ruszt i zacząć opiekać przygotowane produkty.
Dla utrzymania właściwej temperatury grilla trzeba co pewien czas dokładać kolejne kawałki brykietu.
Kiedy węgiel osiąga właściwą temperaturę, pojawia się na nim specyficzny biały nalot. Do przygotowanego stożka należy dołożyć wówczas kilka kawałków węgla lub brykietu, po czym trzeba poczekać, aż właściwie się one rozgrzeją. Gdy zaobserwujemy, że cały węgiel pokrył się już białym nalotem, należy go rozgarnąć po całej powierzchni grilla i można już zacząć grillować jedzenie.
Jeżeli nie wiemy, co należy zrobić, aby skutecznie rozpalić grilla, warto dowiedzieć się kilku najistotniejszych zasad, które pomogą w tej czynności.
Aby sprawnie rozpalić grill, należy ułożyć opał na dnie urządzenia w niewielki stosik. Najlepiej jest używać większych kawałków, niezasypanych miałem. Najlepiej jest rozpalać ogień, używając podpałki w kostkach lub płynie.
Gdy po rozpaleniu pojawi się ogień – nie należy go gasić, powinien się bowiem wypalić. Kiedy już na węglu pojawi się biały nalot, oznacza on, że grill osiągnął odpowiednią temperaturę. Wówczas należy rozgarnąć opał po całej powierzchni grilla za pomocą przesuwaka lub szczypiec.
Dla szybkości rozpalania grilla, duże znaczenie ma materiał, którym palimy. Węgiel rozpala się szybciej a brykiet wolniej. Z kolei eko-węgiel drzewny, będzie rozpalał się bardzo długo.
Aby przyspieszyć proces rozpalania grilla, można skorzystać z opalarki elektrycznej.
W przypadku rozpałki nie ma większego znaczenia czy jest w postaci płynu, czy kostek. Najlepiej dla szybkiego rozpalania grilla jest łączyć używanie zarówno węgla, jak i brykietu. Wówczas na początku można użyć warstwy węgla, która szybko się rozpali, a potem dodać brykiet. Aby przyspieszyć przyrządzenie jedzenia, można wtedy skorzystać z opalarki i szybko rozpalić brykiet, który pozwoli na długotrwałe utrzymanie pożądanej temperatury.
Innym sposobem jest palenie grilla za pomocą naturalnego i nieprzetworzonego drewna, najlepiej owocowego, nadającego przyjemnego smaku przygotowywanym potrawom.
Grill można rozpalić, nie posiadając podpałki Zamiast niej można np.: kory drzewa, suchej trawy, sznurka konopnego albo papieru. Proces rozpalania grilla pozostaje taki sam niezależnie od tego, czy używamy profesjonalnej podpałki, czy innych rozpalaczy.
Grill jednorazowy to gotowy, kupny zestaw służący do opiekania produktów spożywczych. Wyposażony jest on we wszystkie komponenty niezbędne do jego rozpalania w postaci aluminiowej wytłoczki wypełnionej węglem, rusztu i podstawki, do których zazwyczaj dołączona jest również rozpałka. Proces rozpalania grilla jednorazowego nie różni się niczym od rozpalania zwykłego grilla.
Z BBQ zostaniesz mistrzem grillowania! To nasza marka, której asortyment stanowią produkty doskonale nadające się do grillowania. Skosztuj pysznych mięs i ryb w marynatach i przyprawach i spraw, by Twój grill był doskonały!
Pyszny smak to nie wszystko. Dla nas najważniejsze jest, aby oferować klientowi wszystko to, co najlepsze. Dlatego nasza marka własna Mięsne Specjały to wyjątkowa jakość w najlepszej możliwej cenie. Teraz nie musisz się już zastanawiać, jakie mięso wybrać – postaw na Mięsne Specjały i ciesz się posiłkami w zgodzie z naturą.
Pyszne wędliny wieprzowe, z kurczaka i z indyka, w tym polędwice, kiełbasy, parówki, kabanosy, schab i nie tylko - to asortyment naszej marki Wędliniarnia.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)