Rosół jest jedną z tych zup, które najczęściej goszczą na stołach Polaków. Może kojarzyć się z niedzielnym obiadem, ale też z różnymi uroczystościami, np. weselem. Co więcej, znakomicie sprawdza się jako baza dla innych potraw. Chcesz się dowiedzieć, jak ugotować dobry rosół? Zapoznaj się z naszymi praktycznymi poradami na gotowanie rosołu krok po kroku!
Bazę rosołu powinno stanowić dobre mięso. Tradycyjnie wybór pada na kurczaka, kurę lub koguta, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby do wywaru dodać nieco wołowiny. Rosół mieszany będzie mieć ciemniejszy kolor i bardziej intensywny smak. Jeśli wolisz delikatną zupę, postaw na cielęcinę. Jako podstawę bulionu możesz też wykorzystać mięso królika, kaczki, a nawet dziczyznę. Tak naprawdę do wywaru nie nada się jedynie wieprzowina. Jeśli chcesz przygotować rosół z mrożonego mięsa, pamiętaj, aby je wcześniej rozmrozić w zimnej wodzie.
Weganie i wegetarianie gotują rosół bez użycia mięsa. Bulion przyrządzają jedynie z warzyw. Wykorzystują między innymi marchew, pietruszkę, seler, por i opalaną cebulę. Produkty te dodaj do garnka także wtedy, kiedy przygotowujesz tradycyjny rosół drobiowy. Zapewnią one zupie bardziej apetyczny kolor, słodszy smak i intensywny aromat.
Dla każdego najlepszy rosół będzie oznaczał coś innego. Jedni wolą ostry smak, a inni preferują delikatniejszą wersję tej zupy. O doborze przypraw do rosołu powinny więc zdecydować indywidualne gusta. W tradycyjnych przepisach na domowy rosół najczęściej pojawiają się jednak takie przyprawy jak sól, pieprz w ziarnach, ziele angielskie i liście laurowe. Smak i aromat zupy możesz także wzbogacić lubczykiem, a nawet imbirem.
Zastanawiasz się, jak zrobić pyszny rosół? Postępuj według naszego sprawdzonego przepisu.
Składniki:
Przygotowanie:
W powyższym przepisie zalecamy podawać rosół z makaronem, natką pietruszki oraz mięsem i warzywami z bulionu. W niektórych regionach Polski serwuje się go jednak z ziemniakami, kaszą manną lub ryżem. Wybierz więc dodatki, które najbardziej odpowiadają twoim gustom i preferencjom twoich bliskich, a na pewno uda ci się zrobić idealny rosół dla całej rodziny!
Czy rosół gotować pod przykryciem?
Rosół gotuj bez przykrycia lub z uchyloną pokrywką. Uwolnisz w ten sposób nadmiar pary wodnej, co przełoży się na bardziej klarowną konsystencję zupy.
Ile gotować rosół?
Czas gotowania rosołu powinien wynosić około 3–4 godzin.
Z czego będzie najzdrowszy rosół?
Najzdrowszy okaże się rosół z kurczaka z dużą ilością warzyw i bez dodatku sztucznych przypraw.
Jak ugotować rosół, żeby był klarowny?
Aby rosół był klarowny, gotuj go bez przykrycia na małym ogniu, regularnie usuwaj szumowiny, a kiedy zdejmiesz bulion z gazu, przecedź go przez gęste sito.
Pyszny smak to nie wszystko. Dla nas najważniejsze jest, aby oferować klientowi wszystko to, co najlepsze. Dlatego nasza marka własna Mięsne Specjały to wyjątkowa jakość w najlepszej możliwej cenie. Teraz nie musisz się już zastanawiać, jakie mięso wybrać – postaw na Mięsne Specjały i ciesz się posiłkami w zgodzie z naturą.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)