Gotowanie rosołu wymaga nieco czasu i cierpliwości, ale wyrazisty i klarowny bulion jest tego wart! Możesz podawać go z mięsem i warzywami lub wykorzystać jako bazę do innych zup. Jak długo gotować rosół? Dowiesz się tego z poradnika ALDI!
Zanim zaczniesz gotować rosół, zaopatrz się w niezbędne składniki. Aby przyrządzić aromatyczny wywar, będą ci potrzebne przede wszystkim:
Poza składnikami na rosół przyda ci się oczywiście duży garnek, sitko, kilka litrów zimnej wody oraz patelnia (aby opalić cebulkę).
Średni czas gotowania rosołu powinien wynosić od 2 do 4 godzin. Wszystko zależy jednak od tego, jakie składniki wykorzystasz w wywarze i jakie metody zastosujesz. Jeśli zastanawiasz się nad tym, ile gotować rosół, kieruj się następującymi kryteriami:
Mięso drobiowe (przede wszystkim kurczak) gotuje się zdecydowanie szybciej niż na przykład wołowina. Rosół wołowy potrzebuje więc nieco więcej czasu, aby mięso uwolniło pełnię smaku i wzbogaciło kolor bulionu. Podobnie jest w przypadku dziczyzny, która wymaga dłuższej obróbki termicznej. Duże znaczenie ma również wielkość pokrojonych kawałków mięsa. Im mniejsze, tym krótszy czas gotowania.
Mała porcja rosołu ugotuje się zauważalnie szybciej niż duży garnek dla całej rodziny. Najważniejsza jest ilość mięsa. Warzywa także będą miały wpływ na to, ile gotuje się rosół.
Choć w teorii wyższa temperatura powinna sprawić, że rosół ugotuje się szybciej, w praktyce wygląda to nieco inaczej. Zupa powinna bowiem przez dłuższy czas delikatnie bulgotać na małym ogniu, aby jej składniki stopniowo uwalniały smak. Dzięki temu bulion będzie aromatyczny i klarowny. Zbyt wysoka temperatura może natomiast powodować mętną konsystencję i mało wyrazisty aromat rosołu.
Warzywa gotują się zdecydowanie szybciej niż mięso, więc nie musisz się spieszyć z dodaniem ich do wywaru. Wystarczy, że trafią one do garnka po 1,5 godzinie. Dzięki temu będą miały odpowiednio dużo czasu na to, aby uwolnić smak, ale jednocześnie nie rozgotują się wskutek zbyt długiej obróbki termicznej. Dotyczy to przede wszystkim marchewki, pietruszki i pora. Cebulkę możesz natomiast wcześniej opalić nad ogniem lub na suchej patelni i dodać ją do wywaru dopiero na 20–30 minut przed końcem gotowania.
Bez względu na to, czy przyrządzasz rosół z kurczaka czy z innego mięsa, nie będzie on gotowy przed upływem 2 godzin. Dopiero po tym czasie możesz sprawdzić, czy jest już dobry. Zwracaj wówczas uwagę na takie aspekty jak:
Skoro wiesz już, ile gotuje się rosół, pozostaje ci tylko zastanowić się nad sposobem jego podania. Najlepiej serwować bulion z jego składnikami – dzięki temu nie zmarnujesz żadnego produktu. Najpierw przecedź bulion przez sitko, a następnie wyłów z garnka mięso i warzywa. Umieść je w miseczkach razem z makaronem i zalej całość klarownym rosołem. Na koniec posyp zupę świeżą natką pietruszki.
Pamiętaj też, że zamiast makaronu możesz sięgnąć po ziemniaki, a nawet kaszę mannę. Choć nie są to popularne rozwiązania, powszechnie stosuje się je w niektórych regionach Polski.
Jeśli chcesz ugotować pyszny rosół, wybierz się do sklepu ALDI i zaopatrz się w niezbędne składniki oraz wysokiej jakości przyprawy! Dzięki nim ugotujesz tradycyjny bulion według naszego sprawdzonego przepisu.
Pyszny smak to nie wszystko. Dla nas najważniejsze jest, aby oferować klientowi wszystko to, co najlepsze. Dlatego nasza marka własna Mięsne Specjały to wyjątkowa jakość w najlepszej możliwej cenie. Teraz nie musisz się już zastanawiać, jakie mięso wybrać – postaw na Mięsne Specjały i ciesz się posiłkami w zgodzie z naturą.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)