1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Jak i kiedy siać trawę? Jak założyć trawnik?
n

Jak i kiedy siać trawę? – Jak założyć trawnik? Poradnik

Piękny trawnik to jeden z obowiązkowych elementów niemal każdego ogrodu. Nie tylko dodaje uroku całej posesji, ale sprzyja też wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Jeśli zależy Ci na estetycznej i zadbanej murawie, musisz najpierw dowiedzieć się, jak zasiać trawę. Na najważniejsze pytania w tym zakresie odpowiadamy w poniższym poradniku.

Jakie nasiona traw wybrać do swojego ogrodu?

Wybór mieszanki traw powinien zależeć od warunków terenowych, które panują na Twojej działce, a także od funkcji, jaką ma pełnić trawnik. Do popularnych rozwiązań należą:

  • Mieszanki na bazie życicy trwałej i różnych odmian kostrzewy – świetnie sprawdzają się na mocno nasłonecznionych trawnikach. Potrafią się szybko regenerować i są odporne na suszę. Mocno się też ukorzeniają, więc możesz stosować je nawet na glebach piaszczystych lub z przewagą gliny.
  • Mieszanki kostrzewy czerwonej, mietlicy pospolitej i wiechliny łąkowej – nadają się na zacienione trawniki, gdzie utrzymuje się stosunkowo wysoka wilgotność podłoża. Nie potrzebują dużej ilości światła i dobrze radzą sobie na mokrej glebie.
  • Mieszanki na trawniki rekreacyjne – składają się z traw odpornych na deptanie, nacisk i rozrywanie. Są to odmiany, które szybko się regenerują i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Cechują się gęstą i wytrzymałą darnią.
  • Mieszanki na trawniki ozdobne – tworzą cudowny efekt zielonego dywanu, ale są bardzo delikatne. Wolno się regenerują i źle znoszą deptanie. Ich właściciele muszą je często kosić i intensywnie podlewać. Składają się zazwyczaj z takich odmian jak kostrzewa czerwona (w dużej ilości), kostrzewa owcza, życica trwała i wiechlina łąkowa.
  • Mieszanki traw krajobrazowych – tworzą gęstą i odporną na deptanie murawę. Pozwalają stworzyć przydomową łąkę, ponieważ zawierają między innymi nasiona kwiatów ozdobnych (takich jak chaber bławatek czy len wielkokwiatowy).
  • Uniwersalne mieszanki nasion – bardzo popularne produkty, które składają się z najsilniejszych gatunków traw. Sprawdzą się w zdecydowanej większości ogrodów. Oprócz życicy trwałej i kostrzewy czerwonej zawierają też rajgras angielski i kostrzewę szczeciniastą.

Kiedy siać trawę? – Kiedy jest dobra pora na zakładanie trawnika?

Eksperci są zgodni co do tego, że najlepiej siać trawę wiosną lub jesienią. Warunki atmosferyczne sprzyjają wtedy rozwojowi darni. Staraj się jej nie wysiewać latem, ponieważ intensywne słońce i wysokie temperatury mogą wysuszać młode źdźbła i hamować prawidłowy wzrost trawy.

Pora roku nie ma jednak większego znaczenia, jeśli planujesz założyć trawnik z rolki. Możesz to zrobić w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego. Pamiętaj tylko, aby regularnie podlewać trawę, zanim się ukorzeni, ponieważ w upalnie dni darń może się przesuszyć.

Kiedy siać trawę na wiosnę?

Jeśli wybierzesz wiosenny termin siewu trawy, postaw na okres od połowy kwietnia do końca maja. Panuje wtedy względnie wysoka wilgotność powietrza, a temperatura sprzyja kiełkowaniu i wzrostowi trawy. Jej system korzeniowy zdąży się zatem dobrze rozwinąć przed letnimi upałami.

Chcesz zasiać trawę wczesną wiosną (np. w marcu)? Pamiętaj o tym, żeby zabezpieczyć młodą trawę przed przymrozkami. Możesz zrobić to za pomocą agrowłókniny.

Kiedy siać trawę na jesień?

Jeżeli chcesz siać trawę jesienią, wybierz okres od września do połowy października. Darń szybko się ukorzeni i nie będzie wymagała intensywnej pielęgnacji. Nie zagrożą jej też przymrozki ani susza.

Unikaj natomiast wysiewu nasion późną jesienią (np. w listopadzie), ponieważ trawa nie zdąży wykiełkować przed zimą.

Kiedy najlepiej siać trawę – wiosną czy jesienią?

W zależności od indywidualnych preferencji, możesz siać trawę zarówno wiosną, jak i jesienią. Obie pory roku sprzyjają zdrowemu wzrostowi darni w ogrodzie. Na wysiew postaraj się jednak wybrać okres słoneczny, bezwietrzny i ciepły (ale nie upalny!). Uważaj też na opady deszczu, które mogą wypłukiwać nasiona traw i sklejać je ze sobą.

Jak siać trawę? – Wysiew trawy krok po krok

Metoda zakładania trawnika powinna zależeć przede wszystkim od rodzaju podłoża, wielkości posesji oraz rodzaju trawy. Zupełnie innych rozwiązań będzie wymagało hodowanie darni od zera, a innych dosiewanie nasion na starym trawniku.

Jak założyć trawnik od zera?

Aby założyć nowy trawnik, wykonaj następujące kroki:

  1. Oczyść i uporządkuj teren – usuń z powierzchni większe kamienie i śmieci, a także gałęzie, resztki korzeni i chwasty. Upewnisz się w ten sposób, że nie będą one hamowały wzrostu trawy.
  2. Sprawdź pH gleby – optymalna wartość pH dla wzrostu trawy wynosi od 5,5 do 7. Jeśli Twoja gleba ma inny odczyn, zastosuj odpowiednie nawozy.
  3. Przygotuj podłoże – przekop teren za pomocą glebogryzarki. Postaraj się go spulchnić na głębokość 15 – 25 cm. Jeżeli zakładasz mały trawnik, wystarczy Ci w tym celu zwykły szpadel.
  4. Wyrównaj powierzchnię – możesz utwardzić ją za pomocą  walca do trawy.
  5. Wysiej trawę – na każdy metr kwadratowy powierzchni rozsyp około 30 g nasion. Takie proporcje z łatwością zachowasz dzięki użyciu siewnika. Po zakończonej pracy możesz przysypać nasiona cienką warstwą gleby i ubić na przykład za pomocą deski lub łopaty.

Alternatywne rozwiązanie polega oczywiście na założeniu trawnika z rolki. To najprostszy i najszybszy sposób – w ogrodzie rozkładasz po prostu rulony z dojrzałą trawą. Zanim to zrobisz, zadbaj o właściwe przygotowanie podłoża: oczyść teren, spulchnij glebę i wyrównaj całą powierzchnię.

Jak siać trawę na starym trawniku?

Aby zasiać trawę na starym trawniku, nie musisz go likwidować i zaczynać całego procesu od nowa. Wystarczy, że:

  1. Wybierzesz odpowiednią porę – najlepszy okres to wczesna wiosna.
  2. Przeprowadzisz zabiegi renowacyjne – w pierwszej kolejności zgrab trawnik, napowietrz go (aeracja) i zastosuj odpowiednie nawozy.
  3. Skosisz starą trawę – postaraj się ją skrócić do 3 – 4 cm.
  4. Wybierzesz odpowiednią mieszankę nasion – najlepiej sprawdzi się trawa samozagęszczająca lub mieszanka poprzednio użyta na tym trawniku.
  5. Dosiejesz trawę – im częściej będziesz to robić, tym lepsze rezultaty osiągniesz.

Jak dbać o trawnik po jego założeniu?

Skoro wiesz już, jak siać trawę ręcznie i jak zakładać trawnik z rolki, zwróć jeszcze uwagę na prawidłową pielęgnację murawy. Aby wyglądała estetycznie i zdrowo się rozwijała, musisz ją regularnie:

  • Kosić  – pierwszy raz przytnij trawę, gdy osiągnie wysokość około 10 cm. Nie skracaj jej jednak bardziej niż o 1,5 cm. Dopiero przy kolejnych podejściach zacznij stopniowo obniżać ostrza kosiarki, aż dojdziesz do 4 – 6 cm długości źdźbeł.
  • Napowietrzać – raz na jakiś czas nakłuwaj glebę na głębokość kilku lub kilkunastu centymetrów. Możesz to robić za pomocą aeratora, zwykłych wideł lub specjalnych podeszw z kolcami. Dzięki temu poprawisz strukturę gruntu i ułatwisz jego nawadnianie.
  • Nawozić – postaraj się robić to przynajmniej 3 razy w roku. Skorzystaj ze specjalnych mieszanek do nawożenia wiosennego, uniwersalnego i jesiennego.
  • Podlewać – w przypadku długich okresów bez deszczu pamiętaj, żeby wieczorami zraszać trawnik.

Teraz wiesz już wszystko na temat wysiewania i pielęgnacji trawy. Wykorzystaj więc nasze porady i załóż trawnik, którego pozazdroszczą Ci sąsiedzi!

Jak i kiedy siać trawę? – FAQ

Kiedy sieje się trawę?

Najlepiej siać trawę późną wiosną (kwiecień – maj) lub wczesną jesienią (wrzesień – październik).

Kiedy siać trawę – rano czy wieczorem?

Możesz siać trawę zarówno rano, jak i wieczorem. Upewnij się tylko, że pogoda sprzyja wysiewowi (brak mocnego wiatru i opadów).

Jak gęsto siać trawę?

Postaraj się wysiewać około 30 g nasion na 1 m2 trawnika.

Czy można siać trawę razem z nawozem?

Możesz nawozić trawnik w tym samym okresie, kiedy siejesz trawę, ale nie łącz tych czynności w jeden zabieg. W przeciwnym razie rozprowadzisz oba składniki w niewłaściwych proporcjach.

Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch