Soczyście zielony trawnik może być ozdobą Twojego ogrodu i wizytówką domu. Aby tak się jednak stało, musisz wiedzieć, jak go prawidłowo pielęgnować. W tym artykule podzielimy się z Tobą najważniejszymi informacjami na temat jego koszenia. Kiedy i na jaką długość przycinać trawę?
Każdy trawnik jest nieco inny, więc przed pierwszym koszeniem postaraj się sprawdzić, jakich zabiegów wymaga typ trawy na Twojej działce. Możesz mieć do czynienia na przykład z:
Zauważ jednak, że większość zasad, które opisujemy poniżej, ma charakter uniwersalny. Możesz je więc stosować w przypadku każdego rodzaju trawnika.
Wysokość koszenia trawy powinna zależeć od typu trawnika. W zdecydowanej większości przypadków optymalna długość źdźbeł będzie wynosiła 4 – 6 cm. Krótsze mogłyby się szybko przerzedzać na przykład wskutek:
Dłuższa trawa jest z kolei trudniejsza w pielęgnacji i może sprawiać problemy podczas kolejnego koszenia.
Optymalna wysokość koszenia będzie jednak nieco inna choćby w przypadku trawników ozdobnych. Są to powierzchnie, po których nikt nie chodzi i które intensywnie się nawadnia. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby przycinać je do 2 – 3 cm.
Pamiętaj też, aby nie skracać trawy bardziej niż o połowę. Co to oznacza? Mocno zaniedbanego trawnika nie przycinaj od razu do wspomnianych 4 – 6 cm, tylko postaraj się osiągnąć tę wysokość stopniowo, dzięki paru kolejnym koszeniom.
Częstotliwość koszenia to kolejny aspekt, który zależy od rodzaju trawnika. Trawę ozdobną musisz przycinać nawet 2 razy w tygodniu. Tak intensywnej pielęgnacji nie wymaga jednak trawnik rekreacyjny – możesz kosić go raz w tygodniu. Jeżeli natomiast masz na działce łąkę kwietną, wystarczy, że przytniesz ją 2 – 3 razy w ciągu roku do wysokości 8 – 10 cm.
Pierwsze koszenie po zimie przypada zazwyczaj na kwiecień. W zależności od regionu Polski, może to być początek miesiąca lub dopiero jego druga połowa. Ostatni raz w roku trawnik możesz skosić w okolicach października. To zazwyczaj wtedy trawa przestaje rosnąć.
Duże znaczenie dla zdrowia trawy ma również to, o jakiej porze dnia ją kosisz. Proces ten najlepiej przeprowadzić rano lub późnym popołudniem. Źdźbła są wtedy dość jędrne, więc możesz je przycinać łatwo i skutecznie. Unikaj natomiast koszenia trawników w upalne dni i w pełnym słońcu. Trawa jest wtedy mniej sprężysta, co utrudnia równe cięcie, a źdźbła szybko żółkną i przysychają.
Kaprysy pogody mogą poważnie utrudnić pielęgnację trawnika. Jeśli chcesz skosić trawę w sobotę, a przez cały weekend pada deszcz, może kusić Cię przycinanie wilgotnej murawy. Lepiej tego jednak nie rób – ścięte pędy będą kleiły się do ostrzy kosiarki, a na powierzchni trawnika powstaną zbite kępki mokrego pokosu. Ogród może więc wyglądać nieestetycznie, a Ty tylko dołożysz sobie pracy.
Nie każdy wie, że kierunek koszenia trawnika też ma znaczenie dla jego rozwoju i wyglądu. Najlepiej robić to pasami – od jednej granicy posesji do drugiej. Zacznij przycinanie trawy przy krawężniku, przejedź całą długość trawnika, a następnie zawróć w taki sposób, aby koła z jednej strony najeżdżały na skoszony już pas. Dzięki temu zapewnisz sobie równe cięcie i nie pozostawisz za sobą wystających źdźbeł trawy.
Kiedy będziesz kosić trawnik kolejnym razem, poruszaj się prostopadle do kierunku sprzed tygodnia. Jeżeli poprzednio była to na przykład linia północ – południe, teraz prowadź kosiarkę ze wschodu na zachód i z powrotem.
Koszenie trawy przy obrzeżach wymaga zazwyczaj zmiany sprzętu. Zamiast klasycznej kosiarki, którą trudno manewrować w takich miejscach, lepiej sięgnąć po podkaszarkę. Jest stosunkowo lekka i poręczna, więc pozwoli Ci z łatwością wykosić na przykład przestrzenie przy krawężnikach, rabatach czy tujach.
Wskutek koszenia trawników powstają ogromne ilości bioodpadów, które w wielu przypadkach trafiają po prostu do brązowych worków na śmieci. Na szczęście istnieją też inne sposoby ich utylizacji.
W myśl zasady zero waste skoszoną trawę możesz na przykład przeznaczyć na kompost, dzięki czemu z czasem zamieni się ona w nawóz. Podobnym rozwiązaniem okaże się mulczowanie. Wystarczy Ci do tego specjalna kosiarka, która rozdrobni ściętą trawę i od razu rozrzuci ją po powierzchni ogrodu.
Jeśli dopiero zakładasz trawnik, musisz wiedzieć, kiedy kosić trawę po posianiu. Pierwszy raz możesz ją przyciąć wtedy, gdy osiągnie długość 8 – 10 cm. Pamiętaj jednak, aby źdźbła skrócić maksymalnie o 1 – 1,5 cm. Tak powinny wyglądać nawet 3 pierwsze koszenia nowej trawy. Dopiero podczas kolejnych podejść zacznij obniżać ostrza, aż stopniowo osiągniesz pożądane 4 – 6 cm.
Jeśli zastanawiasz się, czym kosić trawnik, kieruj się przede wszystkim jego wymiarami. Na małych działkach wystarczy Ci prawdopodobnie kosiarka akumulatorowa – jest znacznie wygodniejsza niż elektryczna, ponieważ nie ogranicza jej żaden kabel. Większe ogrody będą wymagały jednak wydajnej kosiarki spalinowej. Na najbardziej rozległych posesjach przydadzą się z kolei traktorki ogrodowe. Pod uwagę weź także roboty koszące (podobne do automatycznych odkurzaczy), które zadbają o regularne przycinanie trawy bez Twojego udziału!
Dzięki lekturze naszego poradnika wiesz już, kiedy najlepiej kosić trawę i jak zadbać o jej prawidłową pielęgnację. Zrób więc dobry użytek z powyższych wskazówek i zapewnij sobie estetyczną wizytówkę swojej posesji!
Jak nisko kosić trawę?
W większości przypadków możesz kosić trawę na wysokość 4 – 6 cm. Jeśli masz trawnik ozdobny, skracaj ją do nawet 2 – 3 cm.
Jak często kosić trawnik?
Trawnik możesz kosić mniej więcej raz w tygodniu. Jeśli jest to trawnik dywanowy, rób to nawet 2 razy na tydzień.
Kiedy kosić trawę – rano czy wieczorem?
Trawę możesz skracać zarówno rano, jak i wieczorem – upewnij się tylko, że jest sucha. Unikaj natomiast koszenia w godzinach, kiedy słońce operuje najmocniej.
Kiedy pierwsze koszenie trawy na wiosnę?
Pierwsze wiosenne koszenie trawy przypada zazwyczaj na kwiecień.
Do kiedy można kosić trawę? – Kiedy ostatnie koszenie trawy?
Ostatnie koszenie trawnika ma zwykle miejsce w październiku, kiedy trawa przestaje rosnąć.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)