Kuchnia jest sercem każdego domu, a zarazem jednym z najtrudniejszych w aranżacji pomieszczeń. Musi w optymalnym stopniu łączyć funkcjonalność z estetyką. Przy tylu różnych sprzętach, naczyniach i artykułach spożywczych może się to jednak okazać nie lada wyzwaniem. W naszym poradniku podpowiemy Ci, jak zorganizować kuchnię, aby była wygodna i przyjemna dla oka!
Kluczem do właściwej organizacji kuchni jest jej podział na 5 podstawowych stref:
Porządek, w którym opisaliśmy 5 stref kuchni, nie jest przypadkowy. Kolejne obszary powinny bowiem ze sobą sąsiadować. Dzięki temu w naturalny sposób powstanie trójkąt roboczy, czyli funkcjonalna przestrzeń pomiędzy lodówką, kuchenką i zlewozmywakiem. Zdecydowanie ułatwi Ci to codzienne prace i poruszanie się po pomieszczeniu. Jeśli zadbasz o taki układ, zawsze będziesz mieć pod ręką to, czego akurat potrzebujesz.
Organizacja szafek kuchennych nie jest zadaniem łatwym. Nawet jeśli należysz do grona minimalistów, musisz przyznać, że w tym pomieszczeniu gromadzi się zazwyczaj dużo potrzebnych urządzeń i akcesoriów. Jak to wszystko pomieścić?
W pierwszej kolejności zastanów się nad tym, z których artykułów korzystasz najczęściej. Zauważ, że dostęp do niektórych półek i szuflad jest łatwiejszy niż w przypadku innych. Z tego względu:
Jeśli stawiasz czoła organizacji małej kuchni, doskonale wiesz, że nie możesz marnować cennej przestrzeni. Aby odpowiednio ją wykorzystać, sięgnij po sprytne rozwiązania, takie jak przegródki i organizery do szuflad czy wysuwane kosze do szafek. Dzięki nim z łatwością utrzymasz wszystkie przybory oraz składniki spożywcze w porządku i ułatwisz sobie dostęp do nich.
Jeśli zastanawiasz się, jak układać rzeczy w kuchni, skorzystaj też z systemów relingowych. Pozwalają one przechowywać liczne akcesoria na ścianach. Składają się z poziomych rurek i różnego rodzaju koszyczków czy pojemników, które możesz na nich wieszać. Pionowe powierzchnie są również znakomitym miejscem dla haczyków na patelnie.
Postaraj się też zrobić dobry użytek z różnego rodzaju stojaków. Ułatwią Ci one między innymi organizację przypraw w kuchni i zapewnią wygodny dostęp do takich produktów jak ręcznik papierowy czy akcesoria do mycia naczyń.
Produkty spożywcze przechowuj natomiast w plastikowych pojemnikach (lunchboxach), szklanych słoikach i metalowych puszkach. Niewielkie saszetki z produktami sypkimi możesz też grupować w lekkich i estetycznych koszykach.
Organizacja blatu kuchennego nie powinna Ci sprawić większych problemów. Jeśli zastanawiasz się, co na nim ustawić – najlepiej przestań o tym myśleć. Jest to w końcu przestrzeń robocza, która ma Ci pozwolić na swobodne i bezpieczne przyrządzanie posiłków. Pozostaw ją pustą, aby optycznie powiększyć wnętrze i utrzymać w nim przyjemną atmosferę minimalizmu.
Jeżeli ograniczony metraż nie pozwala Ci jednak marnować przestrzeni w ten sposób, na blacie roboczym ustaw przedmioty, które przydają się pod ręką. Mowa na przykład o bloku z nożami, stojaku na przyprawy czy małych urządzeniach AGD.
Zgodnie z zasadami organizacji w kuchni, przestrzeń na szafkach również powinna zostać wolna. Trudno ją bowiem utrzymać w czystości, a dostęp do niej jest bardzo niewygodny. Jeśli zależy Ci na tym, żeby wykorzystać ją w ramach strefy przechowywania, umieść tam wyłącznie najmniej potrzebne przedmioty. Będą to prawdopodobnie używane raz w roku brytfanny czy pudełka z zapasami produktów o długim terminie przydatności do spożycia.
Wiedza z zakresu organizacji szuflad w kuchni nie wystarczy, aby cieszyć się wygodnym i estetycznym wnętrzem. Porządek w tym pomieszczeniu utrzymasz wyłącznie pod warunkiem nabycia odpowiednich nawyków. Mowa przede wszystkim o świadomych zakupach, dzięki którym nie będziesz gromadzić w domu niepotrzebnych rzeczy.
Przed wyjściem do sklepu zawsze sprawdzaj stan swoich zapasów. Dzięki temu sprawnie ustalisz, które produkty już się skończyły lub są na wyczerpaniu, a których nie trzeba uzupełniać. Na tej podstawie sporządzaj listę zakupów. Pozwoli Ci ona trzymać się planu i opierać się pokusom.
Świadome zakupy nie tylko ułatwią Ci przechowywanie w kuchni, ale pozwolą też zaoszczędzić czas i pieniądze. Zgodnie z ideą zero waste zredukujesz w ten sposób ilość marnowanej żywności i produkowanych odpadów. Zmniejszysz więc swój negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Organizacja szafek w kuchni to sztuka, która wymaga cierpliwości, kreatywności i konsekwencji. Choć aranżacja tego pomieszczenia może okazać się dla Ciebie wymagającym zadaniem, zmiany na pewno Ci się opłacą. Uporządkuj więc przestrzeń i zacznij robić świadome zakupy w ALDI, a zapewnisz sobie pozytywny nastrój i poczucie kontroli nad swoim otoczeniem.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)