1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Organizacja kuchni – pomysły na organizację szafek i szuflad w kuchni
organizacja kuchni

Organizacja kuchni – pomysły na organizację szafek i szuflad w kuchni

Kuchnia jest sercem każdego domu, a zarazem jednym z najtrudniejszych w aranżacji pomieszczeń. Musi w optymalnym stopniu łączyć funkcjonalność z estetyką. Przy tylu różnych sprzętach, naczyniach i artykułach spożywczych może się to jednak okazać nie lada wyzwaniem. W naszym poradniku podpowiemy Ci, jak zorganizować kuchnię, aby była wygodna i przyjemna dla oka!

Organizacja kuchni – 5 stref to podstawa

Kluczem do właściwej organizacji kuchni jest jej podział na 5 podstawowych stref:

  1. Strefa zapasów – obejmuje szafki i szuflady, w których przechowujesz żywność. Znajdują się w niej zatem różnego rodzaju produkty sypkie, makarony, konserwy, przetwory i inne składniki spożywcze. Ważną rolę odgrywają w tym przypadku pojemniki służące do ich organizacji, takie jak na przykład słoiki, kosze czy puszki. Integralną część strefy zapasów stanowi naturalnie lodówka.
  2. Strefa przechowywania – od powyższej różni się tym, że przechowujesz w niej nie żywność, a garnki, naczynia i inne przybory kuchenne. Również składa się więc z szafek i szuflad. Często wyposaża się je w praktyczne mechanizmy, które pozwalają w pełni wykorzystać ich pojemność i ułatwiają dostęp do niezbędnych przedmiotów.
  3. Strefa przygotowywania posiłków – to przestrzeń wolna od organizerów i pojemników. Jej kluczowy element stanowi blat roboczy. Powinien on zapewniać komfort przyrządzania posiłków i wygodny dostęp do pozostałych stref kuchni. Takie miejsce potrzebuje też odpowiedniej liczby gniazdek elektrycznych i wydajnego oświetlenia.
  4. Strefa gotowania i pieczenia – jest to oczywiście obszar, w którym znajdują się kuchenka, piekarnik i okap wentylacyjny. W projekcie kuchni zwróć szczególną uwagę na wygodę i bezpieczeństwo eksploatacji tej strefy.
  5. Strefa zmywania – składa się przede wszystkim ze zlewozmywaka, ewentualnego ociekacza, a także szafki, do której najczęściej trafiają kosze na śmieci i rozmaite detergenty. W nowoczesnych kuchniach integralnym elementem tego obszaru jest również zmywarka.

Porządek, w którym opisaliśmy 5 stref kuchni, nie jest przypadkowy. Kolejne obszary powinny bowiem ze sobą sąsiadować. Dzięki temu w naturalny sposób powstanie trójkąt roboczy, czyli funkcjonalna przestrzeń pomiędzy lodówką, kuchenką i zlewozmywakiem. Zdecydowanie ułatwi Ci to codzienne prace i poruszanie się po pomieszczeniu. Jeśli zadbasz o taki układ, zawsze będziesz mieć pod ręką to, czego akurat potrzebujesz.

Organizacja szafek i szuflad w kuchni – co gdzie trzymać w kuchni?

Organizacja szafek kuchennych nie jest zadaniem łatwym. Nawet jeśli należysz do grona minimalistów, musisz przyznać, że w tym pomieszczeniu gromadzi się zazwyczaj dużo potrzebnych urządzeń i akcesoriów. Jak to wszystko pomieścić?

W pierwszej kolejności zastanów się nad tym, z których artykułów korzystasz najczęściej. Zauważ, że dostęp do niektórych półek i szuflad jest łatwiejszy niż w przypadku innych. Z tego względu:

  • Górną zabudowę kuchni przeznacz na naczynia – talerze, miski, szklanki, kubki itd. Te, których używasz na co dzień, umieść na niższych, łatwiej dostępnych półkach.
  • Dolne szafki kuchenne to doskonałe miejsce na suche składniki spożywcze – dżemy, miody, przetwory, produkty sypkie itp. Zastosuj tu podobną zasadę jak przy górnej zabudowie – częściej wykorzystywane artykuły trzymaj „na wierzchu”, a pozostałe w głębi szafek.
  • W szufladach przechowuj przede wszystkim sztućce i inne małe akcesoria kuchenne – sitka, szpatułki, nożyczki, trzepaczki itd. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się też głębokie szuflady, możesz przeznaczyć je na garnki lub naczynia.

Organizacja kuchni – pomysły na przechowywanie w kuchni. Jakie rozwiązania i akcesoria będą pomocne?

Jeśli stawiasz czoła organizacji małej kuchni, doskonale wiesz, że nie możesz marnować cennej przestrzeni. Aby odpowiednio ją wykorzystać, sięgnij po sprytne rozwiązania, takie jak przegródki i organizery do szuflad czy wysuwane kosze do szafek. Dzięki nim z łatwością utrzymasz wszystkie przybory oraz składniki spożywcze w porządku i ułatwisz sobie dostęp do nich.

Jeśli zastanawiasz się, jak układać rzeczy w kuchni, skorzystaj też z systemów relingowych. Pozwalają one przechowywać liczne akcesoria na ścianach. Składają się z poziomych rurek i różnego rodzaju koszyczków czy pojemników, które możesz na nich wieszać. Pionowe powierzchnie są również znakomitym miejscem dla haczyków na patelnie.

Postaraj się też zrobić dobry użytek z różnego rodzaju stojaków. Ułatwią Ci one między innymi organizację przypraw w kuchni i zapewnią wygodny dostęp do takich produktów jak ręcznik papierowy czy akcesoria do mycia naczyń.

Produkty spożywcze przechowuj natomiast w plastikowych pojemnikach (lunchboxach), szklanych słoikach i metalowych puszkach. Niewielkie saszetki z produktami sypkimi możesz też grupować w lekkich i estetycznych koszykach.

Organizacja blatu kuchennego – jak zagospodarować blat w kuchni?

Organizacja blatu kuchennego nie powinna Ci sprawić większych problemów. Jeśli zastanawiasz się, co na nim ustawić – najlepiej przestań o tym myśleć. Jest to w końcu przestrzeń robocza, która ma Ci pozwolić na swobodne i bezpieczne przyrządzanie posiłków. Pozostaw ją pustą, aby optycznie powiększyć wnętrze i utrzymać w nim przyjemną atmosferę minimalizmu.

Jeżeli ograniczony metraż nie pozwala Ci jednak marnować przestrzeni w ten sposób, na blacie roboczym ustaw przedmioty, które przydają się pod ręką. Mowa na przykład o bloku z nożami, stojaku na przyprawy czy małych urządzeniach AGD.

Co postawić na szafkach w kuchni?

Zgodnie z zasadami organizacji w kuchni, przestrzeń na szafkach również powinna zostać wolna. Trudno ją bowiem utrzymać w czystości, a dostęp do niej jest bardzo niewygodny. Jeśli zależy Ci na tym, żeby wykorzystać ją w ramach strefy przechowywania, umieść tam wyłącznie najmniej potrzebne przedmioty. Będą to prawdopodobnie używane raz w roku brytfanny czy pudełka z zapasami produktów o długim terminie przydatności do spożycia.

Znaczenie świadomych zakupów w dobrej organizacji kuchni

Wiedza z zakresu organizacji szuflad w kuchni nie wystarczy, aby cieszyć się wygodnym i estetycznym wnętrzem. Porządek w tym pomieszczeniu utrzymasz wyłącznie pod warunkiem nabycia odpowiednich nawyków. Mowa przede wszystkim o świadomych zakupach, dzięki którym nie będziesz gromadzić w domu niepotrzebnych rzeczy.

Przed wyjściem do sklepu zawsze sprawdzaj stan swoich zapasów. Dzięki temu sprawnie ustalisz, które produkty już się skończyły lub są na wyczerpaniu, a których nie trzeba uzupełniać. Na tej podstawie sporządzaj listę zakupów. Pozwoli Ci ona trzymać się planu i opierać się pokusom.

Świadome zakupy nie tylko ułatwią Ci przechowywanie w kuchni, ale pozwolą też zaoszczędzić czas i pieniądze. Zgodnie z ideą zero waste zredukujesz w ten sposób ilość marnowanej żywności i produkowanych odpadów. Zmniejszysz więc swój negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Jak poukładać w szafkach kuchennych? Podsumowanie

Organizacja szafek w kuchni to sztuka, która wymaga cierpliwości, kreatywności i konsekwencji. Choć aranżacja tego pomieszczenia może okazać się dla Ciebie wymagającym zadaniem, zmiany na pewno Ci się opłacą. Uporządkuj więc przestrzeń i zacznij robić świadome zakupy w ALDI, a zapewnisz sobie pozytywny nastrój i poczucie kontroli nad swoim otoczeniem.

Putzmeister

Marzy Ci się dom czysty na błysk? Nasi pomocnicy marki Putzmeister oferują szerokie możliwości. Sprawdź ofertę środków i akcesoriów do sprzątania!

Więcej

ALIO

ALIO to prostota, skuteczność i niezawodność w codziennym zmywaniu. Przekonaj się, jak sprawdzą się w Twojej kuchni!

Więcej

Chemia domowa

Więcej
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch