1. Strona główna
  2. Inspiracje
  3. Rodzaje ryżu – właściwości, kcal, IG. Który ryż do czego użyć?
rodzaje ryżu

Rodzaje ryżu – właściwości, kaloryczność, indeks glikemiczny. Który ryż do czego użyć?

 

Ryż to podstawa diety połowy ludzkości na całym świecie. Zawiera mnóstwo cennych wartości odżywczych i może stanowić bazę zarówno dań obiadowych, jak i deserów. Zastanawiasz się, jakie są jego odmiany i czym się charakteryzują? Czytaj dalej, aby poznać wszystkie rodzaje ryżu i ich właściwości.

Czy ryż jest zdrowy i warto uwzględniać go w diecie?

Choć ludzie jedzą ryż na całym świecie, to najważniejszą rolę odgrywa on w Azji. Jego największymi producentami są Chiny, Indie i Indonezja. Stanowi tani i łatwo dostępny produkt zbożowy, który nie tylko zaspokaja głód, ale dostarcza też wielu wartościowych składników odżywczych. Jest źródłem:

Ryż jest też lekkostrawny i wspomaga układ pokarmowy. Reguluje poziom cukru we krwi i obniża cholesterol. Co więcej, nie zawiera glutenu, więc jest bezpieczny dla chorych na celiakię. Jeszcze inne zalety widzą w nim osoby, które dbają o linię – ryż stanowi znakomity składnik diety, ponieważ organizm trawi go bardzo powoli.

Rodzaje ryżu – podział ze względu na długość ziaren

Niech nie zwiedzie cię powszechność ryżu. Mimo że to jeden z najłatwiej dostępnych produktów spożywczych, występuje w wielu rodzajach. Mogą one różnić się na przykład stopniem oczyszczenia, smakiem czy kolorem. Najczęściej jednak spotkasz się z podziałem ryżu pod kątem kształtu i długości ziaren.

  • Ryż krótkoziarnisty – jego ziarna mają okrągły kształt i długość ok. 5 mm. Podczas obróbki termicznej sklejają się ze sobą. Ryż ten cieszy się popularnością zwłaszcza w Azji, gdzie stanowi bazę dań jednogarnkowych oraz sushi.
  • Ryż średnioziarnisty – ma ziarna o długości ok. 6 mm, które są dość kleiste. Doskonale sprawdza się w risotto i deserach na bazie ryżu.
  • Ryż długoziarnisty – to najpopularniejszy w Polsce rodzaj ryżu, który cechuje się ziarnami o długości ok. 7 mm. Nie sklejają się one ze sobą, dzięki czemu świetnie nadają się do sałatek.

Odmiany ryżu i ich właściwości

Na świecie istnieje całe mnóstwo różnych odmian ryżu. Poniżej znajdziesz opisy tylko tych najbardziej popularnych. Najszersze zastosowanie w kuchni znajdują:

Ryż biały

Ryż biały to najpopularniejsza odmiana tego zboża. Przechodzi proces tzw. polerowania, który pozbawia go łupiny, otrębów i zarodka. W efekcie ziarna częściowo tracą składniki odżywcze, ale są zarazem smaczniejsze i łatwiejsze w obróbce. Co więcej, po otwarciu możesz przechowywać je przez 1–2 lata, a w szczelnym opakowaniu nawet przez 8–10 lat!

Ryż biały8009915
Opak. 150 g
DOBRE PLONY Ryż biały
Ryż biały
Ryż długoziarnisty1736
Opak. 1 kg
DOBRE PLONY Ryż długoziarnisty
Ryż długoziarnisty

Ryż brązowy

W porównaniu do ryżu białego, brązowy zawiera zdecydowanie więcej składników odżywczych. Choć nie ma łuski, to ma wartościowe otręby, dostarcza więc organizmowi dużą ilość błonnika, witamin z grupy B i E oraz cennych minerałów. Jego wadą jest jednak dłuższa obróbka termiczna i krótszy termin przydatności. Sprawia to, że ryż brązowy nie jest w kuchni tak popularny jak biały.

Ryż brązowy1728
100 g
DOBRE PLONY Ryż brązowy
Ryż brązowy

Ryż basmati

Ryż basmati to zboże o długich ziarnach i wyjątkowym aromacie. Po ugotowaniu pozostaje sypki i zachowaje swoją śnieżną biel. Cechuje się też puszystą konsystencją i lekko orzechowym smakiem. Ryż basmati doskonale komponuje się więc z drobiem, rybami i owocami morza. Przypadnie do gustu zwłaszcza tym osobom, które cenią szlachetne

Ryż basmati0971
Opak. 100 g
DOBRE PLONY Ryż basmati
Ryż basmati

Ryż parboiled

Parboiled to nie gatunek ryżu, tylko termin, który informuje o tym, że ziarna zostały poddane wstępnej obróbce termicznej. Polega ona na użyciu pary wodnej pod ciśnieniem. W efekcie ryż zachowuje swoje wartości odżywcze, nie skleja się i nie pęcznieje. Jego zaletą jest również to, że bardzo szybko się gotuje. Ma charakterystyczny słonawy posmak i

Ryż parboiled7166
Opak. 100 g
DOBRE PLONY Ryż parboiled
Ryż parboiled

Ryż jaśminowy

To jeden z rodzajów ryżu białego, który wyróżnia się przede wszystkim nietypowym zapachem. Może się on kojarzyć z wonią kwiatów jaśminu, którym odmiana ta zawdzięcza swoją nazwę. Ryż zachwyca zresztą nie tylko aromatem, ale także delikatnym słodkim posmakiem. Dzięki temu, że ma długie ziarna, które nie sklejają się podczas obróbki, cechuje się dość wszechstronnym zastosowaniem. Możesz wykorzystać go nie tylko jako dodatek do mięs i ryb, ale także jako składnik sałatek i deserów.

1
400-g-Opak.
DOBRE PLONY Ryż jaśminowy
Ryż jaśminowy

Ryż czarny

Ryż czarny zawiera podobne składniki odżywcze jak brązowy. Zdaniem dietetyków działa przeciwzapalnie, hamuje wzrost szkodliwych bakterii, zapobiega rozwojowi nowotworów i opóźnia procesy starzenia. Może też łagodzić objawy cukrzycy, więc znakomicie sprawdza się w dietach diabetyków. Z powodzeniem wykorzystasz go przede wszystkim do sałatek i dań orientalnych.

Ryż arborio

Arborio to ryż, który zamiast z Azją, powinien kojarzyć się z Włochami. Podobnie jak odmiany carnaroli czy vialone nano, służy do przyrządzania risotto. Ma krótkie, prawie okrągłe ziarenka, które podczas obróbki termicznej wydzielają dużo skrobi i sklejają się ze sobą. Arborio doskonale komponuje się z wytrawnymi składnikami (takimi jak grzyby, szparagi, parmezan czy białe wino), choć sam w sobie ma słodkawy posmak.

Rodzaje ryżu a kalorie

Ryż to produkt niskokaloryczny i lekkostrawny. Po obróbce ma średnio 130 kcal na 100 g. Zastanawiasz się, która jego odmiana najbardziej sprzyja diecie? Zobacz, który ryż jest najmniej kaloryczny:

  • czarny ryż – 174 kcal/100 g
  • ryż pełnoziarnisty – 156 kcal/100 g
  • ryż arborio – 130 kcal/100 g
  • biały ryż parboiled – 123 kcal/100 g
  • ryż jaśminowy – 116 kcal/100 g
  • ryż basmati – 115 kcal/100 g
  • czerwony ryż – 107 kcal/100 g
  • dziki ryż – 101 kcal/100 g.

Rodzaje ryżu a indeks glikemiczny

Osoby chore na cukrzycę powinny dobrze zastanowić się nad wyborem ryżu. Mimo że nie zawiera on dużych ilości cukru, to wpływa na poziom glukozy we krwi. Jaki jest dokładny indeks glikemiczny różnych gatunków ryżu?

  • ryż brązowy – indeks glikemiczny: 50
  • ryż basmati – indeks glikemiczny: 50
  • ryż biały – indeks glikemiczny: 70
  • ryż czerwony – indeks glikemiczny: 55
  • ryż jaśminowy – indeks glikemiczny: 80
  • ryż parboiled – indeks glikemiczny: 51
  • ryż dziki – indeks glikemiczny: 45
  • ryż czarny – indeks glikemiczny: 42.

Najzdrowszym ryżem dla cukrzyków okaże się więc czarny lub dziki ryż z niskim IG.

Który ryż jest najzdrowszy?

Za najzdrowszy gatunek ryżu dietetycy uznają ryż dziki. Przypisują mu wręcz kategorię superfood. Jest on nie tylko bezpieczny dla diabetyków, ale też bogaty w:

  • przeciwutleniacze (pomagają eliminować szkodliwe dla organizmu substancje)
  • błonnik (pozytywnie wpływa na procesy trawienia)
  • białko (dostarcza ciału energię)
  • witaminy z grupy B (wspierają pracę mózgu oraz zdrowie skóry, włosów i krwi)
  • magnez, fosfor i cynk (wspierają odporność i przemianę materii).

Równie zdrowym wyborem może okazać się ryż brązowy i czarny.

Czy ryż jest lekkostrawny?

Ryż jest produktem bardzo przyjaznym dla organizmu. Mogą spożywać go nawet osoby, które mają problemy trawienne. Za szczególnie lekkostrawne uchodzą różne rodzaje ryżu białego, który ma mniej błonnika niż ryż brązowy czy dziki.

Jaki ryż do jakiego dania? FAQ

Jeśli zastanawiasz się, jaki ryż wybrać do poszczególnych dań, rzuć okiem na nasze praktyczne wskazówki.

Jaki ryż do risotto?

Do risotto najlepiej nadają się ryże arborio lub carnaroli, które mają kremową konsystencję i dobrze chłoną bulion.

Jaki ryż do sushi?

Idealny do sushi jest ryż krótkoziarnisty, który po obróbce staje się kleisty i łatwo formuje się w rolki.

Jaki ryż do gołąbków?

Najlepszy ryż do gołąbków to ryż długoziarnisty, który zachowuje swoją strukturę i znakomicie komponuje się z mięsem oraz warzywami.

Jaki ryż do sałatki?

Idealny ryż do sałatek jest sypki i nie skleja się w wodzie, tak jak na przykład ryż jaśminowy lub basmati.

Jaki ryż do curry?

Do curry świetnie pasuje ryż basmati, którego delikatny smak i puszysta konsystencja dobrze podkreślają aromaty potrawy.

Jaki ryż do paelli?

Tradycyjnym wyborem w przypadku paelli powinien być ryż typu bomba, ale jeśli nie masz go pod ręką, możesz sięgnąć po łatwiej dostępny ryż arborio.

Dania z ryżem – przepisy od ALDI

Chcesz wykorzystać zdrowotne właściwości ryżu w swojej codziennej diecie? Sprawdź przepisy ALDI, w których składnik ten odgrywa główną rolę:

łosoś

Łosoś po azjatycku z ryżem

Więcej
Pstrąg tęczowy z orzeszkami ziemnymi, ryżem i szpinakiem

Pstrąg tęczowy z orzeszkami ziemnymi, ryżem i szpinakiem

Więcej
Filet z dorsza z warzywami i ryżem

Filet z dorsza z warzywami i ryżem

Więcej
Ryż curry z kurczakiem

Ryż curry z kurczakiem

Więcej

Rodzaje ryżu – FAQ

Ile jest odmian ryżu?

Na świecie istnieje nawet… 150 tysięcy różnych odmian ryżu.

Który ryż jest najlepszy w smaku?

Odpowiedź na to pytanie zależy od osobistych gustów i preferencji, ale wiele osób za najsmaczniejszy uznaje aromatyczny ryż jaśminowy.

Który ryż ma najmniej kalorii?

Najmniej kaloryczny jest ryż dziki, ale na uwagę pod tym względem zasługują też ryż czerwony i basmati.

Jaki ryż dla cukrzyka?

Cukrzycy powinni sięgać przede wszystkim po ryż czarny i dziki.

Dobre Plony

Dobre Plony

W asortymencie marki Dobre Plony znajdują się produkty mączne oraz kasze, groch, fasola oraz cała gama chlebów tostowych. Wszystko to, co naturalnie zebrane prosto z pola, otrzymane od natury, zebrane przez rolnika i dostarczone prosto do ALDI. Na zdrowie!

Więcej
s

Ryż

Więcej
Przypomnienie o
Błąd! Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Czy chcesz aby Cię powiadomić, kiedy przedmiot będzie dostępny?

Potwierdzenie przypomnienia

Dzień przypomnienia
Dwa dni wcześniej
Jeden dzień wcześniej
W dniu oferty
Godzina
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
Uwagi
  • Aby skorzystać z bezpłatnej usługi przypomnień, potrzebujemy potwierdzić Twój adres e-mal. Robimy to dwustopniowo, tj. Wprowadź swój adres e-mail i kliknij "Aktywuj przypomnienie". Po kilku minutach otrzymasz link aktywacyjny. W następnym kroku klikasz w ten link i aktywujesz usługę przypomnienia.
  • Aby przesłać ten formularz, musisz aktywować akceptację plików cookie w ustawieniach bezpieczeństwa swojej przeglądarki.
  • Przypomnienie może zostać wysłane tylko wtedy, gdy wybrana data przypada w przyszłości i pomyślnie uwierzytelniłeś swój adres e-mail.

Niedostępne

Oferta już wygasła

Aktywacja przypominania!

Potwierdzenie przypomnienia

Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.

Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)

Na podany adres e-mail została wysłana wiadomość, aby potwierdzić Twój adres e-mail. Prosimy kliknąć w link w wiadomości.

regions.regionSwitchHeadline

regions.regionSwitchText
regions.regionSwitchTextExplicitSwitch