Coraz więcej osób w Polsce interesuje się dietami roślinnymi. Nie da się ukryć, że weganizm i wegetarianizm stały się po prostu modne. Wiele osób zostaje weganami, ponieważ nie chce przykładać ręki do cierpienia zwierząt, inni pragną żyć w sposób ekologiczny i przyjazny dla planety, a jeszcze inni rezygnują z mięsa dla zdrowia.
Jeśli chcesz zmienić dietę, a masz wątpliwości, jak przejść na weganizm, proponujemy przeczytanie naszego krótkiego kompendium weganizmu dla początkujących.
Pamiętaj, stosuj metodę małych kroków, a każdy z nich przybliży cię do celu.
Niektórym osobom może być trudniej przejść na weganizm niż innym. Utrudniać wegański styl życia może bowiem brak dostępu do wegańskich produktów na wsi lub w małym mieście. Na całe szczęście naturalne wegańskie jedzenie jest wszędzie. Warzywa, owoce, kasze, makarony, ryż, orzechy, pestki, ziarna kupić można bowiem w każdym sklepie spożywczym. Trudniej będzie dostać tofu, tempeh czy jogurty sojowe/kokosowe, jednakże można po nie pojechać do pobliskiego dużego miasta albo złożyć zamówienie w sklepach internetowych.
Dieta wegańska jest też utrudniona, gdy cały dzień spędzamy na uczelni czy w pracy, gdzie w pobliżu nie ma żadnego baru z wegańskim menu. Wówczas przygotowujmy sobie do zabrania pyszne wegańskie kanapki, a zupy wlejmy w specjalny termos obiadowy. Dobrym pomysłem jest też ugotowanie większej ilości wegańskiego posiłku w weekend, zamrażanie go i rozmrażanie jednej porcji na każdy dzień. Można też w pobliskiej restauracji kupić na wynos ziemniaki albo ryż i surówkę, a z domu przynieść przygotowane przez siebie kotleciki.
Niekiedy trudno odmówić też rodzinie zjedzenia z nią wspólnego posiłku. Co jednak zrobić gdy jest on wyłącznie mięsny? Spróbuj na początek spokojnie wytłumaczyć, że dieta roślinna pozytywnie wpływa na zdrowie. Możesz też zaprosić rodzinę do siebie na wegańską ucztę i pokazać jej, jak dobre może być jedzenie bez mięsa.
Innym problemem jest brak czasu na gotowanie. Jednak na rynku jest już obecnie dużo potraw wegańskich i półproduktów, które szybko można przyrządzić w domu. Dostepne są gotowe zupy, mrożonki, dania w słoiczkach, surówki, kluski, pierogi, sosy i wiele innych.
Na początku może ci się wydawać to trudne. Jeśli jednak będziesz przechodzić na weganizm stopniowo, będziesz otwarty na nowe posiłki i produkty, na pewno ci się uda! Jak zacząć praktykować weganizm? Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z właściwej motywacji.
Jeśli bardzo obchodzi cię los zwierząt, skup się na tym, jak bardzo przerażające jest ich życie w przemysłowej hodowli i jak straszna jest ich śmierć. Jeśli obejrzysz kilka filmów, takich jak Ziemianie czy Dominion, obrazy te zostaną ci w pamięci tak długo, że rezygnacja z mięsa, jajek czy sera przyjdzie z łatwością.
Jeśli natomiast twoją motywacją jest ekologia czy zdrowie, to fakt, że robisz coś dobrego dla siebie i dla planety również powinien pomóc wytrwać w twoich postanowieniach. Wzmocnić twoją motywacje mogą też inni weganie.
Nie musisz rezygnować ze wszystkich produktów odzwierzęcych z dnia na dzień. Najpierw sukcesem będzie już samo ograniczenie mięsnych posiłków, rezygnacja z boczku do jajecznicy czy kiełbasy do fasolki po bretońsku. Z czasem odrzucaj po kolei czerwone mięso, drób, aż w końcu ryby, a kiedy twoje posiłki będą już zupełnie bezmięsne, powoli eliminuj inne produkty odzwierzęce. Zapoznaj się również z naszym artykułem: Czym zastąpić mięso?
Czytaj dużo o wpływie poszczególnych produktów na zdrowie i zapoznaj się z ich zawartością witamin, białka, tłuszczy czy węglowodanów. Pamiętaj też, że witaminę B12 należy suplementować. Zwróć uwagę, że roślinne źródło żelaza to przede wszystkim zielone warzywa – szpinak, jarmuż i brokuły. Wzbogacaj swoje posiłki o witaminę C, która zwiększa wchłanianie żelaza. Dbaj o dostarczanie sobie właściwej ilości białka przez zamienniki mięsa – produkty sojowe i rośliny strączkowe – oraz nie zapominaj o zdrowych olejach.
Część rzeczy bez problemu dostaniesz w popularnych marketach. Rozejrzyj się za nimi w sklepach spożywczych i tych ze zdrową żywnością. Część produktów możesz również zamówić przez internet. Znajdź też miejsca, gdzie będziesz mógł się zaopatrywać w żywność z upraw biodynamicznych, najlepiej kupuj ją bezpośrednio u rolników. Sporządzaj listę niezbędnych zakupów i kupuj produkty zgodnie z tym, co zaplanowałeś. Czytaj składy produktów i nie kupuj żywności, w której znajdują się substancje odzwierzęce, polepszacze smaku i środki konserwujące. Pamiętaj o planowaniu zakupów oraz posiłków i przygotowywaniu listy zakupów.
Na pewno warto zaopatrzyć się w książki z ciekawymi przepisami z kuchni wegańskiej. My również przygotowaliśmym dla Ciebie ciekawe przepisy wegetariańskie i wegańskie - wypróbuj je koniecznie! Dieta roślinna wcale nie jest jałowa i niesmaczna, jeśli nauczysz się korzystać z przypraw i ciekawie przyrządzać posiłki.
Barów i restauracji wegańskich przybywa z dnia na dzień. Ponadto w wielu miejscach z tradycyjną kuchnią można też zamówić wegańskie menu. Warto zaprosić znajomych do swojego ulubionego wegańskiego lokalu, być może wegańskie posiłki przypadną do gustu i im. W takich miejscach możesz też poznać wiele nowych potraw i nauczyć się przygotować je w domu. Produkty wegańskie znajdziesz również w Aldi.
Jeśli wśród twych znajomych są weganie, na pewno z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie twoje pytania i wątpliwości. Jeśli nie, w internecie jest mnóstwo wegańskich forów, a na Facebooku wiele wegańskich grup. Dołącz do nich – zdobędziesz w ten sposób nową wiedzę i wzmocnisz swoją motywację.
Zdarzyło ci się zjeść mięso na grillu ze znajomymi i nie możesz sobie tego wybaczyć? Niepotrzebnie. Bądź dla siebie wyrozumiały. Tylko pamiętaj! To, że wczoraj skusiłeś się na kiełbasę, nie oznacza, że masz wrócić do dawnych przyzwyczajeń! Nie kamienuj się za potknięcia, ale idź do przodu i pamiętaj o swoich motywacjach!
Kiedy jesteś na diecie roślinnej, warto profilaktycznie wykonać niektóre badania, Należą do nich:
Możesz spotkać się z namawianiem do zjedzenia mięsnych produktów, wyśmiewaniem albo kpinami. Bądź na to przygotowany. Przygotuj sobie listę argumentów i naucz się o nich mówić spokojnie. Przyda ci się, kiedy będziesz lekko zdenerwowany. Jeśli nie odniosą skutku, nie ma sensu powtarzać ich w nieskończoność, wówczas po prostu przestań reagować na takie zaczepki.
Pamiętaj, że weganizm jest czymś więcej niż tylko dietą i nie należy sprowadzać go jedynie do wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego ze swojego jadłospisu. Do eksploatacji zwierząt przyczyniają się również przemysł odzieżowy, kosmetyczny, medyczny i rozrywkowy.
Wybierając więc ubrania, zrezygnuj z futer i skór, kupuj kosmetyki wegańskie bez dodatków pochodzenia zwierzęcego i nietestowane na zwierzętach. Jeśli masz wybór, wybieraj też leki wolne od okrucieństwa. Nie finansuj form rozrywek, które przyczyniają się do krzywdzenia zwierząt, takich jak cyrki i ogrody zoologiczne. Uświadamiaj bliskich, jak bardzo okrutne dla zwierząt jest myślistwo i łowienie ryb.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)