Wegetarianizm staje się coraz bardziej popularny. Z badań wykonanych 2 lata temu przez firmę Mintel wynikało, że mięsa nie jada ok. 7–8 proc. Polaków, ale do tej pory liczba ta z pewnością się powiększyła. Z szacunków wynika, że w Polsce wegetarianami jest ok. trzech milionów ludzi. Czy wobec tego wegetarianizm to dobry sposób na życie?
Nazwa „wegetarianizm” pochodzi od łacińskich słów vegetablis – roślinny i vegetare – rosnąć. Jest to sposób żywienia oparty na produktach roślinnych z jednoczesnym wyeliminowaniem mięsa i znacznym ograniczeniem innych produktów pochodzenia zwierzęcego.
Pierwsze wzmianki o diecie wegetariańskiej pochodzą z VI w. p.n.e. Początkowo miała ona charakter religijny. Wyznawcy religii takich jak hinduizm, dźinizm i orfizm wierzą w wędrówkę dusz umieszczonych w ciałach różnych stworzeń, eliminują więc przemoc stosowaną wobec wszystkich istot żywych, dlatego też unikają ich zjadania. Wegetarianizm był powszechny w Indiach, a także na terenach starożytnej Grecji i Rzymu.
Dzisiaj o wegetarianizmie i weganizmie często mówi się w kontekście ekologii, zdrowia oraz etyki. Nie wszyscy zapewne wiedzą, iż wykluczenie mięsa z menu jest dobre również dla naszej planety, albowiem produkcja żywności pochodzenia zwierzęcego ma ogromny wpływ na klimat i generuje nawet ok. 18 proc. antropogenicznej emisji gazów cieplarnianych. Hodowla zwierząt pochłania ogromne zasoby wody i zbóż, a produkcja mleka wiąże się ze zużywaniem hektolitrów wody.
Poza kwestiami ekologii i zużywania zasobów przemysłowa produkcja żywności jest dla niektórych osób moralnie nieakceptowalna. Los zwierząt hodowlanych jest bowiem potworny. Trzymane w za małych kojcach nie widzą ziemi ani słońca, za to prowadzone na rzeź słyszą przerażające odgłosy swoich mordowanych braci i sióstr. Młode koguciki w trzeciej dobie życia są gazowane lub macerowane, czyli mielone żywcem, ponieważ to najszybszy i najtańszy sposób eutanazji.
Innym powodem przechodzenia na wegetarianizm są kwestie zdrowotne, ponieważ w świetle obecnych badań spożywanie mięsa jest po prostu niezdrowe i lepiej zastąpić je białkiem roślinnym.
Dowiedz się jak przejsć na wegetarianizm i czym zastąpić mięso.
Potocznie wegetarianizmem nazywa się wszelkie odmiany diety roślinnej, zapominając często o tym, że powinien mieć on podłoże ideologiczne. Wyróżnia się wiele odmian diety jarskiej, do których należą:
Dużą popularnością zaczyna też cieszyć się dieta zwana semiwegetarianizmem, wykluczająca tylko niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego. Dzieli się ona na:
Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska lub wegańska jest odpowiednia dla człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Badania przeprowadzone na początku lat 90. XX wieku na Uniwersytecie Oksfordzkim wykazały, że osoby na diecie wegetariańskiej rzadziej chorują na raka.
Potwierdziły to badania opublikowane w 2015 roku przez WHO, wyraźnie wskazujące, iż czerwone mięso znajduje się w I grupie kancerogenów chemicznych czynników rakotwórczych. Zdaniem Academy of Dietetics and Nutrition stosowanie diety wegetariańskiej może zmniejszyć: ryzyko nowotworów o 18 proc., ryzyko cukrzycy typu 2 o 50 proc. a ryzyko chorób serca o 32 proc. Ponadto dieta wegetariańska zapobiega również takim chorobom jak miażdżyca czy osteoporoza.
Jeśli nieobojętny jest ci los zwierząt, naszej planety oraz zdrowie, możesz rozważyć rezygnację z mięsa. W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się jednak, co jeść, a czego nie, przechodząc na wegetarianizm.
Wegetarianie nie jedzą mięsa i opierają swój jadłospis głównie na warzywach i owocach. Dozwolone są również produkty mleczne i jaja. Popularne posiłki to oprócz warzyw i owoców produkty zbożowe z pełnego przemiału, orzechy, kiełki, nasiona i oleje roślinne. Źródło białka dla wegetarian stanowią przede wszystkim rośliny strączkowe i produkty sojowe, takie jak seitan, tofu oraz suszona proteina sojowa.
Główne ograniczenie diety wegetariańskiej to eliminacja mięsa i jego przetworów, w tym różnego rodzaju kiełbas, mielonek, konserw, drobiu, ryb i owoców morza. Wegetarianie nie spożywają też produktów takich jak:
Aby w pełni pokryć zapotrzebowanie na proteiny, wegetarianie powinni spożywać różnorodne posiłki roślinne, uwzględniając w jadłospisie kilka gatunków roślin strączkowych. Warto też włączyć do diety nasiona chia (szałwia hiszpańska) oraz komosę ryżową (quinoa) – zawierają one bowiem wszystkie aminokwasy egzogenne i są źródłem tzw. kompletnego białka.
Weganie i wegetarianie są szczególnie narażeni na występowanie niedokrwistości z niedoboru żelaza. Przechodząc na dietę bezmięsną, dobrze jest do posiłków zawierających źródła żelaza niehemowego (soja gotowana, pestki słonecznika, pestki dyni, płatki owsiane) dodawać produkty bogate w witaminę C. Aby wzbogacić dietę w większą ilość kwasu foliowego, należy spożywać surowe lub krótko gotowane warzywa, w szczególności zielone, oraz zboża, pestki i orzechy. Ważne jest również dostarczanie cynku, którego źródłem są soczewica, dynia, pieczarki, pieczywo pełnoziarniste i orzechy.
Witamina B12 odgrywa istotną rolę w pracy nerwów, komórek oraz bierze udział w tworzeniu DNA. Niestety nie ma jej w owocach, warzywach czy produktach zbożowych. Dlatego weganie i wegetarianie powinni ją suplementować. Z kolei witamina D występuje tylko w nielicznych produktach roślinnych, głównie grzybach. Aby zbilansować dietę bezmięsną, powinno się rozważyć również i jej suplementację.
Oczywiście, znaleźć można także pewne wady wegetarianizmu. Należą do nich:
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)