Zbilansowana dieta to jeden z filarów zdrowego stylu życia. Jednak zrozumienie, co znaczy zbilansowany posiłek i z jakich produktów się składa, często sprawia problemy. Dlatego powstała piramida żywienia, w której znajdziesz wszystkie najważniejsze wskazówki dotyczące zdrowej diety. Dowiedz się, jak korzystać z piramidy i wprowadź zdrowe nawyki do swojej diety!
Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej to grafika, która w prosty sposób przedstawia zasady zbilansowanej diety. Dowiesz się z niej, jak często jeść produkty z różnych grup i jakich składników unikać. Najnowszą wersję tego schematu stworzyli w 2016 roku eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia pod opieką prof. dra hab. n. med. Mirosława Jarosza.
Zauważ, że obok piramidy żywienia dla dorosłych, powstały także wersje dla dzieci i młodzieży oraz dla osób starszych. Dlaczego? W zależności od wieku zmieniają się potrzeby i możliwości organizmu. Schematy te zawierają jednak tylko kilka różnic w porównaniu z podstawowym wariantem. Przyjrzymy się im bliżej w dalszej części tego poradnika.
Jeśli chcesz poznać zasady zdrowej diety, czytaj piramidę żywieniową od samego dołu. Im niżej znajdują się produkty z danej grupy, tym częściej powinieneś je spożywać. Jeśli jakichś składników w ogóle nie ma w diagramie, oznacza to, że są one szkodliwe dla zdrowia. Staraj się ich całkowicie unikać.
Co ciekawe, samą podstawę piramidy zdrowia stanowi aktywność fizyczna w różnych formach. Eksperci z IŻŻ podkreślają w ten sposób, że ruch powinien towarzyszyć człowiekowi każdego dnia, ponieważ pozwala zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu chorób. Jednocześnie zwiększa zużycie energii, a to ułatwia utrzymywanie optymalnej wagi. Zgodnie z zaleceniami, poświęcaj na ćwiczenia lub spacery przynajmniej 30 – 45 minut dziennie.
Aby stworzyć odpowiedni dla siebie jadłospis, dostosuj kaloryczność posiłków do swojego zapotrzebowania energetycznego i przestrzegaj zasad piramidy żywienia. Zgodnie z nimi, staraj się jeść:
W 2019 roku eksperci z IŻŻ opracowali specjalną wersję piramidy żywienia dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 18 lat. Ogólne zasady związane z jedzeniem produktów z poszczególnych grup nie różnią się bardzo od tych w wersji podstawowej. Zwracają jednak uwagę na inne elementy schematu, które wspierają prawidłowy rozwój najmłodszych. Dlatego, jeśli masz dzieci, zadbaj, by:
Podobna do wersji podstawowej jest także piramida żywienia dla osób starszych, którą IŻŻ opracował w 2018 roku. Jesteś seniorem lub masz kogoś takiego wśród bliskich, zwróć uwagę na:
Pamiętaj, że znajomość odpowiednich proporcji poszczególnych grup produktów spożywczych to nie wszystko. Aby zdrowo się odżywiać, przestrzegaj też pozostałych zaleceń IŻŻ:
W 2020 roku Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego stworzył nową piramidę żywienia, która przyjęła postać tak zwanego talerza zdrowego żywienia. Choć nie cieszy się on jeszcze taką rozpoznawalnością jak tradycyjny diagram, który opisaliśmy wyżej, to w obrazowy sposób pokazuje:
Talerz zdrowego żywienia przypomina także o regularnej aktywności fizycznej i utrzymywaniu masy ciała w normie. Taki sposób prezentacji ma pomóc naszemu społeczeństwu w walce z nadwagą i otyłością.
Skoro wiesz już, jakich zasad przestrzegać w myśl piramidy żywienia, poszukaj ciekawych pomysłów na zdrowe posiłki! Z pomocą przyjdą Ci sprawdzone przepisy ALDI.
MILSANI to produkty na każdą okazję, których skład sprawi, że zarówno kanapka, jak i deser staną się jeszcze pyszniejsze! Poznaj je i zaproś do swojej kuchni.
Pyszny smak to nie wszystko. Dla nas najważniejsze jest, aby oferować klientowi wszystko to, co najlepsze. Dlatego nasza marka własna Mięsne Specjały to wyjątkowa jakość w najlepszej możliwej cenie. Teraz nie musisz się już zastanawiać, jakie mięso wybrać – postaw na Mięsne Specjały i ciesz się posiłkami w zgodzie z naturą.
Wesoły Kurnik to nasza marka własna, która dostarcza jajek od szczęśliwych kur.
Twórz pyszne dania pełne zdrowych warzyw i owoców przez cały rok z przetworami i mrożonkami All Seasons.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)