Makaron jest jednym z ulubionych składników każdego miłośnika prostej i smacznej kuchni. Stanowi bazę wielu rozmaitych potraw – od zup, po zapiekanki i dania jednogarnkowe. Chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat? Poznaj podstawowe rodzaje makaronów włoskich i sprawdź, w jakich przepisach je wykorzystać.
Makaron to wyjątkowo prosty produkt. Powstaje z zaledwie 2 lub 3 składników:
Aby zrobić makaron, musisz wymieszać powyższe składniki ze sobą i dodać do nich odrobinę soli. Następnie wyrób ciasto i wytnij z niego odpowiednie kształty makaronu. Na koniec umieść go na tacce lub drucianej podstawce i susz przez około 24 godziny.
Makaron nie bez powodu kojarzy się przede wszystkim z kuchnią włoską. To stamtąd pochodzą takie dania jak spaghetti, lasagne czy ravioli. Zwróć jednak uwagę na to, że do Europy makaron trafił prawdopodobnie z Chin, gdzie mógł być znany już 4000 lat temu. Dziś nadal cieszy się ogromną popularnością na Dalekim Wschodzie. W Japonii na przykład dominują takie wyroby jak ramen, udon, soba oraz makarony ryżowe.
Mimo że wszystkie makarony włoskie składają się z tych samych produktów, każdy z nich ma swoje unikalne właściwości. Decyduje o tym przede wszystkim ich kształt. Poszczególne potrawy wymagają więc doboru właściwego makaronu. Ogólna zasada mówi, że powinien on być tym szerszy, im gęstszy jest sos. Jakie typy makaronów włoskich masz zatem do dyspozycji?
W Polsce największą popularnością cieszy się makaron spaghetti. Kształtem przypomina on długie, cienkie nitki. Wykorzystasz go przede wszystkim do dań o tej samej nazwie – spaghetti bolognese, carbonara, napoli czy aglio e olio. Makaron ten doskonale komponuje się zwłaszcza z lekkimi sosami, oliwą i serami (parmezanem lub pecorino romano). Dostępne w ofercie ALDI spaghetti marki Cucina Nobile z powodzeniem wykorzystasz zarówno w tradycyjnych, jak i nieco bardziej kreatywnych przepisach.
Tagliatelle ma kształt długich płaskich wstążek. Kupisz go w postaci zwiniętych kłębków, które rozprostowują się podczas gotowania. Jest to makaron, który podasz przede wszystkim do gęstych sosów mięsnych, pomidorowych i serowych. Z tagliatelle słynie głównie region Emilia-Romania, gdzie podaje się go z sosem bolońskim.
Fusilli to nic innego jak świderki, które trafiają do takich dań jak zupy i sałatki. Makaron ten możesz podawać także do mięs i warzyw – dzięki swojemu kształtowi doskonale chłonie on różnego rodzaju sosy. Jest ponadto wygodny w jedzeniu, więc stanowi znakomity wybór w przypadku potraw dla dzieci.
W Polsce makaron penne to po prostu pióra lub rurki. Cieszy się sporą popularnością zwłaszcza wśród wielbicieli pesto, zapiekanek i sałatek. Podobnie jak fusilli, świetnie chłonie sosy i jest bardzo wygodny do jedzenia. Występuje w postaci gładkiej lub z rowkami na powierzchni (penne rigate). Pochodzi z Kampanii, czyli południowego regionu Włoch. W asortymencie ALDI znajdziesz doskonałe penne z pszenicy durum marki Cucina Nobile.
Lasagne na pewno kojarzy ci się nie tylko z samym makaronem, ale także z potrawą o tej samej nazwie. Są to cienkie prostokątne płaty, które rewelacyjnie komponują się z mięsem mielonym, pomidorami i sosem beszamelowym. Makaronu lasagne możesz użyć także do innych zapiekanek. W tym celu najpierw krótko go podgotuj, a następnie ułóż na zmianę z farszem w formie do pieczenia.
Szeroki makaron pappardelle przypomina nieco tagliatelle, ale jest od niego szerszy. Pochodzi ze środkowo-północnej części Włoch i często pojawia się w daniach kuchni toskańskiej. Najlepiej pasuje do ciężkich sosów oraz gulaszów.
Większości polskich konsumentów nazwa conchiglioni prawdopodobnie nic nie powie. Miłośnicy tego makaronu zazwyczaj nazywają go po prostu muszlami. Zapiekają go z serem i sosami lub w mini wersji – conchigliette – dodają do zup i sałatek. Ze względu na swój atrakcyjny kształt makaron muszelki często trafia w gusta najmłodszych.
Makaron rigatoni nie jest szczególnie popularny w naszym kraju, ale znakomicie sprawdza się w połączeniu z mięsnymi sosami. Możesz go również nadziewać ulubionym farszem. Przypomina rurki penne, ale ma większe rozmiary i charakterystyczne rowki na powierzchni. Pochodzi ze stolicy Włoch.
Farfalle to kolejna propozycja dla dzieci, ale także dla dorosłych, którzy lubią zupy i sałatki. Ten wyjątkowy makaron ma kształt kokardek i idealnie pasuje do lekkich potraw, takich jak na przykład sosy na bazie masła.
W ofercie ALDI czeka nie tylko długi i cienki makaron spaghetti, ale także lasagne, świderki oraz rurki naszej marki własnej Cucina Nobile.
Znasz już najważniejsze typy makaronów włoskich i zastanawiasz się, jak wykorzystać je w swojej kuchni? Sprawdź nasze najlepsze przepisy:
Choć to do Włochów przylgnęła łatka makaroniarzy, różne rodzaje makaronu występują na całym świecie. Wspominaliśmy już o azjatyckich makaronach ryżowych i takich wyrobach jak ramen, udon czy soba. Pierwsze dwa bazują na pszenicy, ostatni zaś na gryce. Do innych ciekawych makaronów należą:
Ile jest rodzajów makaronu?
W różnych źródłach znajdziesz różne informacje na temat tego, ile typów makaronu jest na świecie. Większość statystyk mówi jednak o około 350 rodzajach.
Pappardelle a tagliatelle – czym się różnią?
Makaron pappardelle jest przede wszystkim szerszy od tagliatelle. Lepiej nadaje się więc do cięższych sosów.
Jak brzmią nazwy włoskich rodzajów makaronu po polsku?
Polskie nazwy makaronów to na przykład: nitki (spaghetti), wstążki (tagliatelle), świderki (fusilli), rurki/pióra (penne), szerokie wstążki (pappardelle), muszle (conchiglioni), grube rurki (rigatoni) czy kokardki (farfalle).
Włoskie produkty, w tym pesto, szynkę prosciutto i pomidory suszone znaleźć można w naszej marce Cucina Nobila.
W asortymencie marki Dobre Plony znajdują się produkty mączne oraz kasze, groch, fasola oraz cała gama chlebów tostowych. Wszystko to, co naturalnie zebrane prosto z pola, otrzymane od natury, zebrane przez rolnika i dostarczone prosto do ALDI. Na zdrowie!
Jeśli lubisz kuchnię azjatycką, koniecznie sprawdź asortyment naszej marki Asia Green Garden. Szczególnie polecamy nasze mleczko kokosowe.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)