Sezon na grilla czas zacząć! Już wkrótce na ruszt trafią nie tylko steki i kiełbaski, ale też warzywa i sery. Te ostatnie są chętnie wybierane zwłaszcza przez wegetarian, ale jak się zaraz przekonasz — mogą urozmaicić każde menu. W naszym poradniku podpowiemy Ci, jak przyrządzić grillowany ser i z jakimi dodatkami go serwować!
Planując grillowanie sera, musisz najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jego rodzaj wybrać. Nie każdy gatunek w równym stopniu nadaje się bowiem na ruszt. Jeden zrobi się chrupiący na zewnątrz i zachowa miękki środek, a drugi przecieknie przez kratkę i spłonie w żarze. Jaki ser na grilla należy wybrać?
Grillowany ser halloumi to wspaniałe danie, które trudno zepsuć. Pod wpływem wysokiej temperatury nie topi się on, tylko rumieni. Zyskuje chrupiącą skórkę, zachowując swój pierwotny kształt. W jego przypadku nie musisz się więc przejmować używać folii aluminiowej.
Jak grillować ser halloumi? Wystarczy pokroić go w stosunkowo grube plastry i położyć bezpośrednio na ruszcie lub na tackach. Jeśli masz taką ochotę, możesz doprawić go wybranymi przyprawami, ale pamiętaj, że nawet bez nich halloumi z grilla jest stosunkowo słony.
Camembert to najpopularniejszy ser pleśniowy na grilla. Odznacza się wytrawnym smakiem, który doskonale komponuje się ze słodko-kwaśnymi dodatkami. Ze względu na miękką konsystencję najlepiej przyrządzać go na tackach. Popularną potrawą jest także grillowany camembert w folii. W takim przypadku cały ser zawija się razem z przyprawami, czosnkiem i oliwą, a następnie kładzie na ruszcie na 10 — 20 minut.
Jeśli chcesz przygotować inny ser pleśniowy z grilla, możesz spróbować takich gatunków jak blue czy gorgonzola. Pamiętaj jednak, że wszystkie one bardzo szybko się topią, więc trzeba uważać, aby nie pozostawały nad żarem zbyt długo.
Oscypek z grilla to przekąska, która cieszy się w Polsce sporą popularnością. Cechuje się słonawym smakiem i dymnymi aromatami, dzięki czemu znakomicie pasuje zarówno do warzyw, jak i do konfitur. Odpowiedź na pytanie, jak grillować oscypka, jest bardzo prosta — wystarczy położyć go bezpośrednio na ruszcie i poddawać obróbce przez 2 minuty z każdej strony. Serek z grilla powinien delikatnie zmięknąć i zarumienić się z zewnątrz.
Choć najlepiej na ruszcie zachowają się wymienione wyżej gatunki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć również po inne sery. Grillowana mozzarella świetnie sprawdzi się na przykład jako składnik farszu w nadziewanych warzywach, choć nie nadaje się do bezpośredniego opiekania nad żarem. Podobne zastosowanie znajdzie cheddar, który warto stopić już na mięsie, przygotowując choćby burgery. Obróbce w folii aluminiowej można poddać też ser feta, a na tackach grillować aromatyczny włoski ser taleggio.
Proces przygotowania grillowanego sera powinien zależeć zarówno od jego rodzaju, jak i od typu rusztu, który wykorzystujesz. Grill elektryczny czy gazowy będzie bowiem od razu gotowy do użycia, a tradycyjny węglowy należy odpowiednio wcześnie rozpalić i zaczekać, aż wytworzy się żar.
Twarde sery grillowe — takie jak oscypek czy halloumi — możesz kłaść bezpośrednio na ruszcie. Najczęściej nie trzeba ich też przyprawiać. Cały proces jest więc bardzo prosty, a przekąski zawsze smakują znakomicie. Uważać musisz jedynie na czas obróbki, ponieważ halloumi łatwo przypalić, a oscypek może się całkiem roztopić.
Przyrządzając grillowany ser camembert, obowiązkowo skorzystaj z tacki, a najlepiej zawiń go w folię aluminiową. Możesz go też wcześniej zamarynować na godzinę w ziołach i oliwie, co zdecydowanie wzbogaci jego smak. Zwróć uwagę na to, aby nie pozostawał na ruszcie zbyt długo. Dotyczy to zresztą wszystkich miękkich serów.
Grillowany ser można podawać z wieloma różnymi dodatkami, tworząc zarówno słodkie, jak i wytrawne kompozycje. Wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji oraz od wybranego rodzaju sera grillowego:
Skoro wiesz już, jakie sery na grilla wybierać i z czym je podawać, koniecznie zapoznaj się z naszymi oryginalnymi przepisami na serowe dania z rusztu!
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)