Fasolka szparagowa jest produktem sezonowym, który zawiera mnóstwo witamin i innych składników ważnych dla zdrowia organizmu. Jeśli tylko masz taką okazję, jak najczęściej dodawaj to warzywo do swoich dań. W zależności od tego, jaki rodzaj wybierzesz, różnić się będzie czas i sposób jego przyrządzania. Z poniższego poradnika dowiesz się, jak gotować fasolkę szparagową.
Na samym początku musisz odpowiednio przygotować fasolkę szparagową do obróbki termicznej. Umyj ją dokładnie, a kiedy będzie już czysta, odkrój jej końcówki.
Jeśli trafią się włókniste strączki, pozbądź się twardych żyłek. Dzięki temu fasolka będzie łatwiejsza do spożycia.
Na koniec potnij strąki na kawałki – im mniejsze, tym szybciej się ugotują.
Czas gotowania fasolki szparagowej zależy od tego, czy wybierzesz odmianę żółtą, czy zieloną. Z reguły ta pierwsza powinna być gotowa wcześniej. Poniżej znajdziesz szczegółowe zasady obróbki fasolki w obu przypadkach.
Aby ugotować zieloną fasolkę szparagową, przygotuj około 1 litr wody na każde 250 g warzywa. Doprowadź ją do wrzenia, po czym dodaj do niej 1 łyżeczkę cukru i 1 łyżeczkę soli. Następnie wsyp fasolkę do wody i zmniejsz gaz. Od tej pory strączki powinny się powoli gotować przez przynajmniej 10 minut.
Od czasu do czasu możesz sprawdzać miękkość fasolki. Miej na uwadze, że starsze i bardziej włókniste warzywa gotują się nieraz nawet 20 minut. Kiedy zakończysz obróbkę, przecedź strączki na sitku i podawaj od razu. Jeśli chcesz zaserwować fasolkę nieco później, pamiętaj o tym, aby przepłukać ją zimną wodą.
Fasolka szparagowa żółta wymaga nieco krótszej obróbki. Aby ją ugotować, postępuj tak samo jak w przypadku odmiany zielonej – doprowadź do wrzenia 1 litr wody na 250 g strączków i dodaj do niej po łyżeczce cukru oraz soli. Następnie wrzuć żółtą fasolkę do wrzątku i gotuj od 5 do 15 minut. Regularnie sprawdzaj jej miękkość, aby nie rozgotować warzywa.
Pozostaje jeszcze pytanie, ile czasu gotować fasolkę szparagową, która została wcześniej zamrożona. Z taką sytuacją będziesz mieć do czynienia, kiedy zamiast świeżych strączków kupisz w sklepie produkt gotowy do obróbki. Przyrządzisz go oczywiście szybciej i łatwiej, ponieważ nie będziesz przejmować się myciem i krojeniem fasolki.
W przypadku mrożonego warzywa proces gotowania fasolki szparagowej wymaga jedynie garnka z wrzątkiem i dodatkiem soli oraz cukru. Zastosuj dokładnie te same proporcje, o których wspominaliśmy wcześniej. Następnie wrzuć mrożone strączki do gotującej się wody i zaczekaj, aż odpowiednio zmiękną. Kiedy to nastąpi? Informację o zalecanym czasie gotowania fasolki szparagowej znajdziesz zazwyczaj na opakowaniu produktu. Jeśli nie, zastosuj się do poniższych wartości:
Skoro wiesz już, jak gotować fasolkę szparagową, nie pozostaje nic innego jak zapoznać się z najlepszymi przepisami na dania ze strączkami w roli głównej. Wbrew pozorom nie zawsze musisz podawać je z bułką tartą. Oryginalne pomysły na fasolkę znajdziesz oczywiście na blogu ALDI:
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)