Brokuły to warzywa, które mają wiele wartości odżywczych i pozytywnie wpływają na zdrowie. W wyniku obróbki termicznej mogą jednak stracić swoje cenne właściwości. Jak temu zapobiec? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak gotować brokuły!
Zanim zaczniesz gotować brokuły, odpowiednio je do tego przygotuj. Przekrój warzywo jak najbliżej korony, aby rozpadła się ona na kilka mniejszych różyczek. Następnie podziel je na kawałki wielkości jednego kęsa. Na koniec umyj brokuły pod bieżącą wodą.
Łodyga brokułu także nadaje się do spożycia. Aby ją ugotować, najpierw pozbądź się liści i ją obierz. Usuń także jej dolną część, która jest zbyt twarda do jedzenia. Pamiętaj o tym, aby łodygę gotować oddzielnie, ponieważ jej obróbka trwa dłużej niż w przypadku różyczek.
Możesz zdecydować się na gotowanie brokuła w wodzie lub na parze. W zależności od tego, które rozwiązanie wybierzesz, różnić się będzie czas obróbki termicznej. Aby ją przyspieszyć, a przy okazji poprawić smak warzywa, spróbuj blanszowania. W tym celu wrzuć różyczki do wrzącej wody na 2–3 minuty. Kiedy staną się jasnozielone i trochę zmiękną, szybko przełóż je do naczynia z zimną wodą. Po kolejnych 2–3 minutach odcedź je i wysusz.
Jeśli chcesz ugotować brokuł w wodzie, umieść go w garnku z osolonym wrzątkiem. Przykryj naczynie i trzymaj je na średnim ogniu przez około 7–10 minut.
Pamiętaj, że po blanszowaniu czas gotowania będzie nieco krótszy – skróci się do 5 minut.
Gotowanie brokuła na parze zajmie mniej więcej tyle samo czasu co w wodzie.
W specjalnym garnku doprowadź wodę do wrzenia, a następnie umieść nad nią kawałki warzywa. Po około 7–10 minutach możesz sprawdzić, czy są już wystarczająco miękkie. Dzięki tej metodzie brokuł zachowa więcej witamin i składników mineralnych.
Jeśli chcesz podać brokuły al dente, musisz skrócić czas gotowania o parę minut. Ile dokładnie? To już zależy od wielkości warzywa. Najlepsze rezultaty osiągniesz z różyczkami brokuła, ponieważ będą one gotowe szybciej niż cała łodyga. Podczas obróbki regularnie nakłuwaj warzywo, aby sprawdzić, czy jego miękkość już ci odpowiada. Cały proces nie powinien potrwać dłużej niż 5–7 minut.
Eksperci doradzają, aby brokuły gotować pod przykryciem. Dzięki temu zachowają one więcej wartości odżywczych i bogatszy smak. Zwróć również uwagę na to, że wtedy proces obróbki termicznej potrwa zdecydowanie krócej. Jest to zatem zdrowe i ekonomiczne rozwiązanie.
Jeśli chcesz dodać brokuł do sałatki lub podać go do obiadu, na pewno zależy ci na jego charakterystycznym zielonym kolorze. Podczas obróbki warzywo może jednak stracić swój apetyczny wygląd. Jak tego uniknąć? Najlepiej gotować brokuły na parze. Dzięki temu zachowają nie tylko soczysty kolor, lecz także bogactwo witamin oraz minerałów.
Nie możesz przygotować różyczek brokuła na parze? Do garnka z wrzątkiem dodaj sok z połówki cytryny. Sprawi to, że nawet w wodzie warzywo nie straci swojego zielonego koloru.
Dietetycy zalecają, aby brokuły spożywać na surowo. Właśnie w takiej postaci są najzdrowsze. Niestety wówczas ich smak docenią jedynie prawdziwi koneserzy. Dla większości osób niezbędna okaże się jakakolwiek obróbka tego warzywa.
Korzystną alternatywą wydaje się więc gotowanie na parze lub przynajmniej proces blanszowania. Jeśli chcesz natomiast ugotować brokuł w całości, postaraj się go spożywać na przykład z jego surowymi kiełkami. Zawierają one sporo mirozynazy, którą warzywo wytraca we wrzątku.
Wiesz już, jak ugotować brokuł, ale ciągle nie masz pomysłu, jak wykorzystać go w swojej kuchni? Ciekawe inspiracje znajdziesz oczywiście w naszych sprawdzonych przepisach. Wśród poniższych propozycji ALDI każdy znajdzie zdrowe i smaczne dania dla siebie.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)