Smaczne i zdrowe szparagi doskonale sprawdzają się jako dodatek do dań mięsnych i wegańskich. Na stołach królują zwłaszcza w sezonie grillowym, między majem a lipcem. Chcesz dowiedzieć się, jak je przyrządzać? Zapoznaj się z naszym poradnikiem na temat gotowania szparagów!
Odpowiedź na pytanie, jak przyrządzać szparagi, zależy od tego, z jakim ich rodzajem masz do czynienia. Odmiana biała wymaga bowiem nieco innej obróbki niż zielona:
Jeśli planujesz gotować szparagi zielone, przygotuj mały, wysoki garnek. Zagotuj w nim tyle wody, aby sięgała ona do główek warzyw, ale ich nie zakrywała. W przeciwnym razie górne części łodyg mogą się rozgotować. Powinny one jedynie trochę zmięknąć pod wpływem pary wodnej.
Zagotuj wodę i dodaj do niej po łyżeczce soli i cukru oraz odrobinę masła. Dzięki temu szparagi nie będą gorzkie. Dopiero teraz umieść warzywa we wrzątku. Czas gotowania powinien zależeć od grubości łodyg i od tego, jaką konsystencję chcesz im nadać. Szparagi al dente przygotujesz w 3 – 4 minuty, a jeśli chcesz, żeby były bardziej miękkie, potrzymaj je w wodzie przez 5 – 10 minut.
Wiesz już, że w pierwszej kolejności musisz obrać szparagi[1] białe. Dalsze kroki będą jednak niemal identyczne jak w przypadku odmiany zielonej. Wybierz więc odpowiedni garnek i dodaj do wrzątku sól, cukier oraz masło. Szparagi wrzuć do gotującej się wody.
Jak długo gotować szparagi białe? Są one znacznie twardsze niż zielone, więc czas ich obróbki będzie zauważalnie dłuższy. Zazwyczaj wyniesie około 12 minut, ale grubsze łodygi mogą potrzebować nawet 15 – 18 minut.
Wiele osób zastanawia się też nad tym, jak gotować szparagi na parze. Taki sposób obróbki pozwala warzywom zachować maksimum wartości odżywczych, a także wyjątkowy smak i aromat. Łodygi w mniejszym stopniu chłoną bowiem wodę. Aby przyrządzić szparagi na parze, umyj je i odetnij ich zdrewniałe końcówki, a następnie zagotuj wodę i umieść warzywa w specjalnym naczyniu. Powinny w nim spędzić około 10 minut (odmiana zielona) lub 15 minut (odmiana biała).
Chcesz postępować w duchu zero waste? Nie wyrzucaj końcówek szparagów! Kiedy je oderwiesz, pozostaw je, aby przygotować z nich na przykład bulion. Tak samo możesz zresztą wykorzystać ewentualne obierki ze szparagów białych. Wśród naszych przepisów znajdziesz też fantastyczny przepis na krem z końcówek i obierków szparagów!
Skoro wiesz już, jak ugotować szparagi, zapoznaj się z naszymi sprawdzonymi przepisami:
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)