W końcu nadeszły wakacje, a wraz z nimi okazje do częstego podróżowania i spędzania czasu wolnego w aktywny sposób. Czas ten sprzyja jednak niekorzystnym wyborom żywieniowym. Będąc w podróży, często nie przygotowujemy posiłków, które możemy zabrać ze sobą w drogę, na rower lub kajak. Sięgamy po produkty dostępne w słabo zaopatrzonych sklepach czy na stacjach benzynowych.
Czy tak musi być i w te wakacje? Oczywiście, że nie!
Dzięki kolejnej wspólnej akcji ALDI i ProVeg – “Roślinne wakacje”, dowiesz się jak stworzyć dania na mniejszy i większy głód, które można zapakować do pudełka lub słoika, tak aby w wakacyjnej podróży nie rezygnować ze zdrowej diety, która da Ci energię i chęć do dalszej aktywności.
Wiadomo, roślinne posiłki dużo lepiej znoszą wakacyjne podróże i upalne dni, niż te, które zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego. W przypadku produktów roślinnych nie musimy tak bardzo martwić się o przechowywanie. Posiłki oparte na produktach zbożowych, roślinach strączkowych, warzywach czy owocach są bardziej odporne na wysokie temperatury i często nie potrzebują przechowywania w chłodnym otoczeniu w przeciwieństwie do tych zawierających mięso, nabiał czy jaja. Dzięki temu nie ma problemu, by posiłek przygotować z wyprzedzeniem, a co więcej, sama przekąska spakowana do podróżnego plecaka czy torby wytrzyma od rana do wieczora – na dodatek smakując tak samo pysznie jak po jej przygotowaniu. Satysfakcja? Gwarantowana.
Posiłek jedzony w drodze nie musi oznaczać rezygnacji z naszego dążenia do zdrowego czy przyjaznego dla planety sposobu odżywiania. Tak jak w przypadku posiłków, które spożywamy w domu, tak i tutaj możemy stosować się do zasad Zdrowego Roślinnego Talerza.
Dostarczają nam niezbędnych witamin, błonnika i fitozwiązków, które wspomagają pracę naszego organizmu. W miarę możliwości stawiajmy na różnorodność. Sięgajmy po różnokolorowe warzywa i owoce. Każdy kolor wiąże się z inną kompozycją składników odżywczych.
sięgajmy po te przygotowane z pełnoziarnistej mąki lub kasze, które charakteryzują się grubym ziarnem. Zawierają one więcej związków mineralnych i błonnika niż drobne kasze i produkty z bardziej przetworzonej, białej mąki, powstającej z obranych z okrywy owocowo-nasiennej nasion. Różnorodność w tej grupie produktów jest duża. Możemy sięgać po pieczywo – zarówno bułki, jak i chleby, makarony, pity czy tortille.
W przypadku produktów roślinnych najważniejszymi produktami są tutaj rośliny strączkowe – fasole, ciecierzyca, groch, bób, soczewica czy soja. Możemy dodawać je do warzywnych sosów czy sałatek, tworzyć z nich pasty roślinne do kanapek lub do wrapów, wykorzystywać gotowe produkty – roślinne alternatywy dla mięsa (np. dostępne na rynku produkty na bazie soi, grochu czy bobu), które swoim wyglądem i smakiem imitują kurczaka czy wołowinę. Produkty białkowe są ważne przy komponowaniu posiłku również ze względu na to, że zwiększają jego sytość. Dodając do sałatki garść fasoli lub ciecierzycy, najemy się szybciej, niż gdyby zawierała ona jedynie warzywa. Szukając zamienników mleka zwierzęcego, również możemy sięgać po roślinne alternatywy, jak mleka migdałowe, sojowe czy owsiane.
ich podstawowym źródłem w naszej diecie powinny być produkty roślinne, takie jak orzechy i nasiona lub tłoczone z nich oleje. Decydując się na nasiona i orzechy, dostarczymy również naszemu organizmowi białka.
W tej roli świetnie sprawdzą się kanapki. Najlepiej z pełnoziarnistym pieczywem, pastą z roślin strączkowych i świeżymi warzywami. Te same składniki możemy również zawinąć w tortillę lub pitę i przygotować w ten sposób wrapy. Pasta roślinna, która jest z reguły dość mokra, będzie naszym sosem, warzywa możemy dobrać wedle swoich upodobań. Jeśli będziemy przygotowywać wrapy wieczór wcześniej i mamy więcej czasu, możemy warzywa zgrillować lub pokrojone w plastry i paski upiec w piekarniku. Świetnie nadadzą się do tego bataty, bakłażany, cebula, buraki, marchew i pietruszka. Do przygotowania posiłków ze świeżych warzyw najlepsze będą warzywa, które są bardziej zwarte, takie jak papryka, cukinia (można jeść ją na surowo – alternatywa dla ogórka) czy pomidorki koktajlowe. Nie będą one wydzielać z siebie wody i dzięki temu nasz wrap czy kanapki dłużej będą w dobrej formie. Kolejnym sposobem podania tych samych produktów jest pokrojenie warzyw w słupki i podanie ich z pastą z roślin strączkowych w formie dipu. Konsystencję past możemy zmieniać w zależności od ilości dodanej do nich wody, więc w tym przypadku dodajmy jej trochę więcej. Takie warzywa z pastą możemy przegryzać bułką lub pitą.
W tej roli bardzo dobrze sprawdzą się jednogarnkowe dania warzywne oraz sałatki i roślinne bowle z dodatkiem kasz czy makaronów. Możemy przechowywać je w pudełkach lunchowych, słoikach i termosach, jeśli zależy nam na zachowaniu temperatury dania. Duszone warzywa w sosie pomidorowym z fasolą czy ciecierzycą i kaszą gryczaną będą świetnym obiadem na wynos. Możemy przygotować taki obiad również w wersji bardziej na surowo – liście szpinaku z dodatkiem ulubionych warzyw, tofu czy roślin strączkowych i pełnoziarnistym makaronem penne będą bardzo sycącą i dobrą w przechowywaniu sałatką. Świetną alternatywą dla nasion roślin strączkowych są przygotowane z nich makarony. Wtedy zamiast makaronu zbożowego możemy użyć makaronu np. z soczewicy czy grochu, zwiększając tym samym zawartość białka w naszym posiłku i nasze uczucie sytości po jego zjedzeniu.
Jeśli lubimy słodkie dania, nie musimy rezygnować z nich w podróży. Ulubione owsianki na mleku roślinnym z owocami i orzechami możemy zamknąć w słoiku lub w termosie i zapakować do plecaka. Kolejnym słodkim daniem bardzo dobrze sprawdzającym się w opcji na wynos są usmażone wcześniej placuszki. Możemy podać je z pokrojonymi i umieszczonymi w oddzielnym pojemniku owocami. Szybką i poręczną przekąską może być również owocowy koktajl przelany do butelki. Możemy przygotować go z ulubionych owoców z dodatkiem wody lub mleka roślinnego.
Nie zawsze mamy czas na to, by przygotować posiłki z wyprzedzeniem. Ba, czasem po prostu ich zapominamy! Co wtedy? Na szczęście ALDI ma w swojej ofercie dobrej jakości alternatywy w postaci produktów gotowych, takich jak hummusy, pasty warzywne, jednogarnkowe dania warzywne, a nawet zupy, które nawet spożywane w temperaturze pokojowej smakują bardzo dobrze.
Kolejną możliwością jest skomponowanie posiłku z półproduktów – pasty roślinne, dostępne najczęściej w słoikach, możemy zjeść razem z warzywami, np. pomidorkami koktajlowymi i pieczywem. Na słodko świetnym wyborem będą roślinne jogurty, np. owsiane czy kokosowe. Do nich możemy dodać owoce, orzechy, nasiona i chrupkie pieczywo, np. wafle ryżowe.
Kulki mocy z suszonymi śliwkami
Danie wegańskie
Summer bowl
Danie wegańskie
Wegańska sałatka śródziemnomorska
Danie wegańskie
Orkiszowe chlebki naan
Danie wegańskie
Bułka samo ziarno z pastą fasolowo-orzechową
Danie wegańskie
Smoothie truskawkowe
Danie wegańskie
A jeśli chcesz zobaczyć, jakie superoferty na produkty roślinne przygotowaliśmy, sprawdź naszą gazetkę. Znajdziesz w niej ciekawe produkty, kulinarne inspiracje i wiele innych informacji, które sprawią, że komponowanie szybkich i zdrowych dań stanie się banalnie proste.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)