Zastanawiasz się jaką śmietanę do zupy wybrać? Postaw na produkt, który nie zwarzy się podczas gotowania. W tym poradniku podpowiemy jaka śmietana sprawdzi się najlepiej, kiedy dodać ją do zupy i jak przechowywać gotową potrawę.
Dostępne w sklepach śmietany różnią się przede wszystkim smakiem i zawartością tłuszczu. Do zup możesz używać zarówno wariantów kwaśnych, jak i słodkich. Wszystko zależy od tego, jaką zupę gotujesz. W pierwszym przypadku stawiaj wyłącznie na śmietany 18%, ponieważ produkty z 12-procentową zawartością tłuszczu zbyt łatwo ścinają się w wysokiej temperaturze. Jeśli wybierzesz z kolei śmietankę kremówkę, każdy jej typ (30–36%) okaże się odpowiednio gęsty i tłusty na potrzeby zupy.
Za najbardziej uniwersalny wybór do zup uchodzi kwaśna śmietana 18%. Dzięki temu, że ma więcej tłuszczu, wolniej ścina się w wysokiej temperaturze. Ryzyko zwarzenia zupy jest więc w jej przypadku znacznie niższe niż przy wariancie 12%.
Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby użyć słodkiej śmietany do zupy. Miej jednak na uwadze, że jej słodycz odbije się na ostatecznym smaku potrawy. W niektórych przypadkach może to dać bardzo ciekawy efekt, ale nie do każdej zupy będzie pasowało.
W kuchni przydadzą się zatem takie produkty jak:
Jeśli zależy ci na dietetycznej wersji zupy, śmietanę możesz zastąpić jogurtem naturalnym lub kefirem. W charakterze zamienników dobrze sprawdzą się też mleczko kokosowe i serek mascarpone.
Aby zagęścić i zabielić zupę, wystarczą 3–4 łyżki śmietany na każdy litr. Dodaj ją w większej ilości, jeśli zależy ci na jeszcze bardziej kremowej konsystencji lub na tym, by złagodzić nieco smak niektórych składników.
Aby potrawa wyglądała apetycznie, musisz wiedzieć, jak dodać śmietanę do zupy. W przeciwnym razie ryzykujesz jej zwarzenie, które skutkuje charakterystycznymi grudkami. Aby tego uniknąć, pod koniec gotowania odlej jedną chochlę zupy do miseczki i tam zmieszaj ją ze śmietaną lub jej dowolnym zamiennikiem. Następnie wlej zawartość miseczki z powrotem do garnka i od razu zdejmij go z gazu.
Kiedy dodasz śmietanę do zupy, od razu przestań ją gotować. Jeśli wysoka temperatura będzie nadal oddziaływać na nabiał, szybko dojdzie do jego ścięcia. W efekcie zupa może się zwarzyć.
Zupę z dodatkiem śmietany przechowuj w lodówce, w szczelnym pojemniku lub w garnku z przykrywką. Potrawa będzie się nadawała do spożycia przez kolejne 2–3 dni.
Skoro wiesz już jaką śmietanę do zup wybrać, koniecznie zapoznaj się ze sprawdzonymi przepisami ALDI:
Szukasz idealnej śmietany do zupy? Zobacz, jakie produkty sprawdzą się najlepiej w przypadku poszczególnych potraw.
Jaka śmietana do zupy pomidorowej?
Dodatek słodkiej śmietanki 30% do zupy pomidorowej nada jej aksamitną konsystencję.
Jaka śmietana do zupy ogórkowej?
Kwaskowaty smak zupy ogórkowej najlepiej podkreśli uniwersalna śmietana 18%.
Jaka śmietana do żurku?
Z żurkiem – podobnie jak z ogórkową – najlepiej komponuje się kwaśna śmietana 18%.
Jaka śmietana do zupy grzybowej lub pieczarkowej?
Dla głębi smaku i kremowej konsystencji zupę grzybową zagęść śmietaną 30%.
Jaka śmietana do zupy jarzynowej?
Zupa jarzynowa najlepiej będzie smakowała z kwaśną śmietaną 18%.
Jaka śmietana do zupy krem?
Idealną śmietaną do zupy krem okaże się naturalnie słodka śmietanka 30–36%.
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)