O której jesz swój pierwszy posiłek? Niektórzy z nas idą do kuchni chwilę po przebudzeniu. Inni zaglądają tam nieco później. Z nami – dorosłymi – sprawa jest dość prosta. Sami porządkujemy swoje zwyczaje. Łatwiej jest nam zaplanować czas na pożywne śniadanie.
Co jednak z naszymi pociechami? To my budujemy nawyki naszych dzieci. Pełnowartościowy pierwszy posiłek w ciągu dnia? Z pewnością zalicza się do tych najzdrowszych.
Zainspiruj się naszymi pomysłami na zdrowe śniadania dla dzieci.
Jak przekonać przedszkolaka do jedzenia? Co zrobić dziecku na śniadanie? Czy nie łatwiej przyjąć postawę „Zje, jak będzie głodny/a”? Absolutnie nie! Niech ten pomysł szybko ucieka z twojej głowy.
Nie zmuszaj swojej pociechy do jedzenia – zastanów się, jak przygotować śniadanie dla dziecka, które samo je do tego zachęci.
Naprawdę warto. Dlaczego? Potraktuj pierwszy posiłek jak sposób na ładowanie baterii. Dzięki niemu nasz maluch ma siłę na zabawę, naukę i poznawanie świata.
Niestety samo przygotowanie śniadania do szkoły może nie wystarczyć. Pomyśl, ile czasu mija od pobudki do pierwszej przerwy między lekcjami – tak naprawdę dopiero wtedy dziecko ma możliwość zaspokojenia porannego głodu. Nie mówiąc już o tym, że „długa przerwa” jest jeszcze później.
Co się z tym wiąże? Nie tylko burczenie w brzuchu. Często są to trudności w koncentracji, drażliwość, a nawet stres. Jak tego uniknąć? Zaplanujmy czas w tygodniu na szybkie śniadanie dla dzieci jeszcze przed szkołą.
Co ma w sobie wartościowe śniadanie? Wszystko. To trafna, ale jednocześnie bardzo ogólna odpowiedź. Już spieszymy z wyjaśnieniami.
Wszystko – czyli, wszystko to, czego potrzebuje mały organizm. Źródło białka, tłuszczów i węglowodanów z dodatkiem warzyw i owoców.
Zamień słodzone płatki z mlekiem na pyszne i równie szybkie śniadanie dla dzieci. Z czego skomponować pełnowartościowe śniadanie?
To naprawdę proste!
Znajdź inspiracje do przygotowania zdrowego śniadania dla dzieci – i to nie jedną! Na słodko, na słono, w wersji lekkiej (dla niejadka) i bardziej sycącej (na wielki apetyt).
Przepisów jest wiele, a każdy z nich możesz modyfikować zgodnie z tym, co lubi twój maluch! Pomidor jest „fuj”? Zastąp go papryką (lub innym warzywem). Konsystencja owsianki nie pasuje? Spróbuj zastąpić płatki kaszą. Kto jak kto, ale rodzice wiedzą, że przy dzieciach liczy się kreatywność – a zdrowe gotowanie nie jest w tym wypadku wyjątkiem.
Przygotowanie śniadania dla dziecka na ciepło nie musi wiązać się z poświęcaniem na to dużej ilości czasu. Spieszy wam się do szkoły i pracy? Postaw na owsiankę, gryczankę, jaglankę – dorzuć do niej orzechy, jogurt i ulubione owoce malucha. Dodaj nasz sekretny składnik – kakao! Które dziecko nie kocha czekolady? Pamiętaj jednak, aby wybrać to bez dodatku cukru.
Masz trochę więcej czasu (np. w weekend)? Możesz pokusić się o przygotowanie czegoś, co wymaga nieco więcej uwagi. Omlety, tosty a może naleśniki? Sprawdź jeden z naszych przepisów!
Posiłek na wynos musi być wygodny do zjedzenia. Co sprawdza się najlepiej? Pierwsze, co przychodzi na myśl, to kanapki – świetna opcja. Szybka i praktyczna. Pamiętaj jednak, żeby była zdrowa. Zawsze dorzuć do nich porcję warzyw – czy to do środka, czy obok do śniadaniówki.
Do szkoły równie dobrze sprawdzą się tortille, naleśniki, bułki czy rogaliki. Wybieraj te z prostym i krótkim składem. Zobacz, co możesz z nich wyczarować.
Jak przyspieszyć gotowanie? Postaw na krótką listę składników. Pamiętaj jednak, aby wybrać minimum jeden z każdej grupy (sprawdź wyżej). Zdrowe śniadanie może być proste, ale musi być pełnowartościowe.
Przygotuj proste kanapki, wrzuć do garnka składniki na owsiankę lub przygotuj prosty jogurt z dodatkami – tyle naprawdę wystarczy!
Dzieciaki kochają placuszki, pancakesy i naleśniki. Dorośli także! Ich przygotowanie nie musi być czasochłonne – zwłaszcza jeśli sięgasz po sprawdzony przepis (sprawdź te poniżej).
Co jest dodatkowym atutem placuszków? To, że możemy przemycić w nich wiele dobrego! Orzechy, nasiona, pestki, owoce, zdrowe tłuszcze, a nawet warzywa! Zielone placuszki Shreka (ze szpinakiem), a może pancakesy Barbie (z burakiem). Wystarczy zmiksować dodatkowe wartości odżywcze z ciastem. To ciekawy sposób na to, by przekonać malucha do
Słodkie wypieki na śniadanie? Czemu nie! Jeśli są domowe i zdrowe, to jak najbardziej będą dobrym wyborem. Pamiętaj jednak, że w tego typu daniach może brakować źródła białka. To jednak żaden problem. Podaj słodkości z jogurtem, twarożkiem, kefirem czy maślanką. Obok dorzuć ulubiony owoc i… już! Odżywcze śniadanie na słodko gotowe.
1. J. Newerli-Guz, K. Kulwikowska, Zachowania żywieniowe i preferencje dzieci w wieku przedszkolnym, „Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni”, nr 86, 2014 r., s. 80–89.
2. M. Filanowicz, Z. Augustynowicz, Nawyki żywieniowe a występowanie nadwagi i otyłości u dzieci (w:) Promocja, edukacja zdrowotna oraz profilaktyka w naukach medycznych, pod red. B. Jankowiak, B. Kowalewskiej, E. Krajewskiej-Kułak, tom IX, Białystok 2023, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, s. 134–142.
3. M. Kwaśniewska, K. Pasternak-Mnich, Wybrane aspekty, diagnostyki, profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych. Część I, Łódź 2021.
4. E. Zimna-Walendzik, A. Kolmaga, E. Tafalska, Styl życia – aktywność fizyczna, preferencje żywieniowe dzieci kończących szkołę podstawową (w:) Żywność Nauka Technologia Jakość, nr 16, r. 2009.
Wesoły Kurnik to nasza marka własna, która dostarcza jajek od szczęśliwych kur.
MILSANI to produkty na każdą okazję, których skład sprawi, że zarówno kanapka, jak i deser staną się jeszcze pyszniejsze! Poznaj je i zaproś do swojej kuchni.
Poznaj wszystkie rodzaje pieczywa wypiekane na miejscu w ALDI! Wybierz Twoje ulubione spośród naszych produktów!
Niedostępne
Oferta już wygasła
Aktywacja przypominania!
Potwierdzenie przypomnienia
Otrzymasz przypomnienie w dniu ${date} o godzinie ${time}.
Wymagana aktywacja wiadomości (e-mail)