Nasz asortyment owoców i warzyw stopniowo staje się coraz bardziej zrównoważony. Ale co to właściwie znaczy? I w jaki sposób możemy osiągnąć długotrwałe zrównoważone ulepszenia w uprawie? W Holandii odpowiedzi można szukać we wspólnym projekcie z dostawcami i producentami.
Wtemacie owoców i warzyw Holandia to prawdziwy „Global Player“ – ten mały kraj eksportuje swoje produkty rolne na cały świat. Owoce i warzywa z Holandii można znaleźć na półkach w 150 krajach. W Holandii współpracujemy razem z dostawcami i hodowcami po to, by konwencjonalna uprawa owoców i warzyw stała się bardziej przyjazna dla środowiska. Naszym partnerem jest Fundacja Milieukeur (SMK) ze znakiem jakości PlanetProof. Fundacja opracowała certyfikat jakości dla konwencjonalnie uprawianych produktów charakteryzujących się długotrwałymi ulepszeniami, takimi jak stosowanie środków ochrony roślin, ochrona zasobów wodnych, gospodarowanie glebą i oszczędzanie energii. W ten sposób zrównoważony rozwój powinien dotrzeć do rolnictwa. Nasz cel: najpóźniej do 2019 roku wszystkie owoce i warzywa z Holandii będą posiadać certyfikat jakości PlanetProof. Gijs Dröge – Dyrektor SMK, jest zadowolony z inicjatywy: “Ten krok jest ważnym impulsem dla poprawy zrównoważonego rozwoju w uprawie”.
2019
Nasze owoce i warzywa (w tym ziemniaki) uprawiane w Holandii posiadają certyfikat jakości Milieukeur.
Jedno jest pewne: istniejących procesów w rolnictwie nie da się zmienić z dnia na dzień. Dlatego wspieramy producentów w stopniowym wdrażaniu nowych wymogów Milieukeur. Od października 2017 roku współpracujemy z naszymi dostawcami, producentami i fundacją SMK nad takimi tematami jak środki ochrony roślin, woda, energia i nawozy. Holenderskie stowarzyszenie branżowe GroentenFruit Huis również bierze udział w naszych intensywnych rozmowach. Peter Verbaas, Kierownik ds. Bezpieczeństwa Żywności i Łańcucha dostaw w GroentenFruit Huis, mówi: „Dobrze, że ALDI podejmuje ten krok uwzględniając ciągłe wysiłki producentów i potrzebny czas na zmianę“.
Na samym początku projektu w październiku 2017 roku przeprowadziliśmy dziesięć warsztatów z dwunastoma dostawcami i 150 producentami w celu wyjaśnienia otwartych pytań i opracowania konkretnego planu działań potrzebnego dla zmian.
W 2018 roku planowane są kolejne warsztaty mające na celu wspieranie producentów podczas wprowadzanych zmian. A kto wie – może znak jakości PlanetProof pojawi się wkrótce również poza Holandią. Fundacja Milieukeur prowadzi już od dłuższego czasu dyskusje na temat dostosowania istniejącego systemu certyfikacji i ewentualnej ekspansji międzynarodowej. Eline Poels, Manager Corporate Responsibility w Holandii, jest gotowa na każdy przypadek: “Zaczynamy teraz od holenderskich producentów, ponieważ znak jakości jest znany przede wszystkim tutaj.”